Anadolu'da Felsefeye Yolculuk

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) düzenlenen, 'Türkiye'de Felsefe Geleneği ve Geleceği' konulu panelin ardından Felsefe Bölümü öğrencileri Sinop'ta, Sinop Üniversitesi ve UNESCO Felsefe Türkiye Milli Komitesi'nin ortaklaşa düzenlediği,...

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) düzenlenen, "Türkiye'de Felsefe Geleneği ve Geleceği" konulu panelin ardından Felsefe Bölümü öğrencileri Sinop'ta, Sinop Üniversitesi ve UNESCO Felsefe Türkiye Milli Komitesi'nin ortaklaşa düzenlediği, "Anadolu'da Felsefeye Yolculuk, Sinoplu Bir Filozof: Diogenes" isimli sempozyuma katıldılar.

Sempozyuma; OMÜ Felsefe Bölüm Başkanı ve Felsefe Öğrenci Topluluğunun Akademik Danışmanı Doç. Dr. Cevdet Kılıç, OMÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Said Kurşunoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Engin Delice ile felsefe bölümü lisans ve yüksek lisans öğrencileri katıldı.

Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını, Türkiye Felsefe Kurumu ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Felsefe İhtisas Komitesi Başkan Vekili Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Çotuksöken yaptı. Çotuksöken, "Anadolu toprakları, uygarlığın ve kültürlerin birbirinden çok farklı görünümlerine ev sahipliği yapmıştır. UNESCO da kültür mirasımıza yönelik yeni bir projeyi devreye sokmuştur. Hierapolis ilk çalışmamızdı, bugün de Sinop Üniversitesi bizlere ev sahipliği yapıyor. Kurumlar arası iş birliği ile günümüz insanını çağlar öncesi ile buluşturmuş oluyoruz. Evrensel değerleri kendisine kılavuz olarak seçen Diogenes sanki bizim çağdaşımızdır" dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Harun Tepe'nin konuşması ile devam eden programda Tepe, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu hakkında bilgi verdi. Türkiye Milli Komisyonu'nun UNESCO hedefleri doğrultusunda, bilimin gelişmesine katkıda bulunmak maksadıyla oluşturulmuş yarı sivil bir kuruluş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Harun Tepe, "UNESCO, bilimi ve kültürü bir araya getiren bir kuruluş. Dolayısıyla Anadolu felsefesine ışık tutacak bu tür organizasyonların UNESCO eliyle yürütülüyor olması çok önemli" diye konuştu.

Gün boyu devam eden sempozyumda Sinop'un tarihi ve arkeolojik boyutuna değinildi ve ünlü filozof Diogenes üzerinde duruldu. - SİNOP

Kaynak: İHA

22 Nisan 2013 Pazartesi 15:37

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Diogenes, Türkiye, Yerel