'Anafor' Operasyonu Davası

İzmir'de 'Anafor' operasyonu davasında 34 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkında yakalama kararı bulunan zanlı, yakalandı.

İzmir'de "Anafor" operasyonu davasında 34 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve hakkında yakalama kararı bulunan zanlı, düzenlenen operasyonla yakalandı.

İzmir Asayiş Şube Müdürlüğü İnfaz Büro ekipleri, "Anafor operasyonu" kapsamında hakkında 34 yıl 3 ay hapis cezası bulunan ve yakalama kararıyla aranan Barış Vural'ın, Çiğli ilçesinde bir evde saklandığını belirledi.

Vural, Özel Harekat Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerin desteğiyle eve düzenlenen operasyonda yakalandı. Evde yapılan aramada, tarihi değeri olan bazı eserlerin de ele geçirildiği öğrenildi.

İnfaz Büro Amirliği ekiplerince İzmir Adliyesi'ne götürülen Vural, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklama kararı okunmasının ardından Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

-Operasyon ve dava süreci-

İzmir polisi, daha önce silahlı çete kurmak suçundan cezaevine giren Ahmet Tekin Baykal liderliğindeki grubun yeniden suç örgütü oluşumuna girerek yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu iddiaları üzerine, 1.5 yıl süren takibin ardından 2008'de İzmir, İstanbul, Ankara, Aydın, Kuşadası, Muğla, Balıkesir, Samsun, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da operasyon düzenlemişti. "Anafor" adlı operasyonda, Ahmet Tekin Baykal ile emekli albay, emekli askeri savcı, emekli 2 uzman çavuş, Danıştay hakimliğinden ayrılmış bir avukat ve emekli polis müdürünün de aralarında bulunduğu çok sayıda zanlı yakalanmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 176 sanıklı dava, 130 olay değerlendirilerek geçen yıl karara bağlanmıştı.

Suç örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan Ahmet Tekin Baykal, bu suçtan 3 yıl 1 ay 15'er gün hapis cezasına, ayrıca örgüt adına gerçekleştirilen Vedat Orhan Çelek, Ayhan Çelek, Zeki Göktuğ, Simay Erturun, Nevzat Soyugüzel, Tuncer Dal, Cemalettin Doğan'a karşı eylemler, Çeşme Plajı ihalesi, Adnan Menderes Havalimanı yemek ihalesi, Kuşadası'nda bar olayı, kumar oynatmak, tehdit, hürriyeti tahdit, gayrimenkule el koyma, yağma gibi suçlardan ise toplam 67 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Davada Barış Vural'a 34 yıl 3 ay, Barış Öner'e 30 yıl 1 ay, Yıldırım Baran'a 12 yıl 9 ay, Serkan Gül'e 22 yıl 6 ay, Fikret Şahin'e 15 yıl 2 ay, İlker Doğdu'ya 11 yıl 10 ay, Bünyamin Aras ve Soner Şaşmaz'a 10'ar yıl, iş adamı Cumhur Atış'a 11 yıl, avukatlar Mürsel Ünlü'ye 21 yıl 4 ay, Cezmi Arslan'a 34 yıl 4 ay, Maksut Tuğlu'ya 50 yıl 4 ay, Sami Hoştan'ın da aralarında bulunduğu 41 sanığa ise örgüt üyeliği ya da örgüte yardım suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verilmişti.

Dava kapsamında "Çeşme Plaj İhalesi" ile ilgili yargılanan eski Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran ile Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise beraat etmişti.

Dava sürecinde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Barış Vural, Zafer Yalçın, Cezmi Arslan, Barış Öner, Yalçın Şahin, Yıldırım Baran hakkında da yakalama kararı çıkartılmıştı.

Muhabir: Gülcan Kaplan / Serdar Yılmaz / Ramazan Ercan

Yayıncı: Şükran Yücel - İZMİR

Kaynak: AA

19 Şubat 2013 Salı 16:11

Ahmet Tekin, Çiğli, Çeşme, İzmir, Yerel