Anjelika Akbar'dan 'Bir Çocuk Daha Okusun Diye' Konseri

YEKÜV tarafından düzenlenen organizasyonda Anjelika Akbar'ın parmaklarından Dünya Sineması Müziği konseri, eğitim bursu ile öğrencilere yeni bir umut oldu.

Ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar klasik müziğin farklı dallarındaki çalışmaları ile tanındığı gibi, Film Müziği konusunda da başarılı çalışmaları ile biliniyor.

Başarılı eğitim çalışmalarıyla fark yaratan YEKÜV (21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı) tarafından düzenlenen konserin geliri eğitim bursu olarak ihtiyacı olan öğrencilere umut oldu. ''Ufak katkılar büyük umutlar için 'bir çocuk daha okusun diye' '' mottosu ile başlayan bu konserde Anjelika Akbar'a Ney ve Fujara (Slovakya çalgısı) ile Tolga Ünaldı konuk sanatçı olarak eşlik etti.

Son olarak Burak Göral'ın senaryosu üzerine Özer Kızıltan'ın çektiği "Beni Unutma" filminin müziklerini besteleyen ve ayrıca soundtrack albümünü çıkartan yetenekli besteci, bu sefer film müzikleri ile dinleyenlerin kalplerini fethetti. Rusya'da gördüğü bestecilik eğitiminin bir parçası olarak Film Müziği Tekniklerinde iddialı olan Anjelika Akbar, çocukluğundan beri sevdiği Sinema Müziği örneklerini de resital programlarına taşıyor. Anjelika Akbar, kendi yaptığı piyano uyarlamaları programında, Dünya Film Müziklerinden seslendirdiği müziklerin ait olduğu filmlerin bazıları: "Artificial İntellegent (Yapay Zeka"),"Teheran-43 (Tahran-43)", The Last Samuray (Son Samuray)".

Türk filmlerinden "Issız Adam" ve "Beni Unutma" müziklerini de seslendiren besteci ve piyanist, aynı zamanda filmlerde orijinal müzik dışında kullanılan Batı klasik müzik eserlerini de seslendirdi: Bazıları; Andrey Tarkovsky'nin "Solaris" filminde kullanılan J.S.Bach'ın Choral Prelüt'ü, Polansky'nin "Pianist" filmindeki F.Chopin Noktürn'ü...

Tuluhan Tekelioğlu'nun da dinleyici olarak katıldığı programda, Sovyetler Birliğinde yaşadığı dönemde Rusya'da meşhur olan birkaç filmin müziklerini de sunan Anjelika Akbar, birkaç Rusça şarkı da seslendirdi.

Kaynak: Bültenler

28 Kasım 2013 Perşembe 15:32

Rusya Federasyonu, Anjelika Akbar, Slovakya, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri