Ankara Dersimliler Derneği: Devlet, Yarım Ağız Özürleri Bir Yana Bırakıp, Geçmişle Yüzleşmeli

Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, Alevi inancı ve Kürt halkı üzerinde sürdürülen zulüm politikalarının, 'Dersim 38 zihniyeti'nin değişmediğinin en büyük göstergesi olduğunu vurgulayarak, 'Devlet, yarım ağız özürleri, günü kurtaran'...

Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, Alevi inancı ve Kürt halkı üzerinde sürdürülen zulüm politikalarının, "Dersim 38 zihniyeti"nin değişmediğinin en büyük göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Devlet, yarım ağız özürleri, günü kurtaran kardeşlik mesajlarını bir yana bırakıp, geçmişle yüzleşmelidir. Devlet Dersimlilerden resmi bir şekilde özür dilemelidir" dedi.
Ankara Dersimliler Derneği, Dersim Katliamı'nın 76. yılı dolayısıyla Meclis Dikmen kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşma yapan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, 76 yıl önce Elazığ Buğday Meydanı'nda, Dersim'in Piri Seyit Rıza ve arkadaşlarına yönelik bir devlet katliamı gerçekleştirdiklerini savunarak, "Devlet büyük kıyım harekâtı öncesi Dersim'i yalnızlaştırarak ve halkı Seyitlerinden yoksun bırakarak, katliam ve soykırımı sürdürmeyi hedeflemiştir. Halk üzerinde baskı ve korkuyu büyütmek için, cansız bedenleri günlerce teşhir edilmiş, seyitlerimize bir mezar yeri bile çok görülmüştür" açıklamasında bulundu.
-""DERSİM SOYKIRIMDIR' DİYENLERİN ÇIĞLIKLARINI DUYMAYA DEVAM EDİYORUZ"-
Bir ilde katliam ve kıyım yapmak üzere, çıkarılmış olan "Tunceli Kanunu"'nun dünyada bir ilk olduğunu vurgulayan Kılavuz şunları kaydetti:
"Piri Seyit Rıza ve Seyitlerimiz bu kanuna dayanılarak tek günde yargılanıp, temyizsiz ve meclis kararı olmaksızın, komutan onayı ile idam edilmişlerdir. 4 Mayıs 1937 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile 1998'de Dersim'de katliamlar, kıyımlar ve sürgünlerle başlanmıştır. On binlerce canımızın katledildiği 76 yıl önce, insan çığlıklarının silah seslerini bastırdığı, ana karnında bebelerin sürgülendiği, onurları için kadınların kendilerini uçurumlardan attığı ve hepimizin kutsalı Munzur'un kan kırmızı aktığı bir vahşeti, Dersim halkı hem yaşadı, hem de tanıklık etti. Hangi yana baksak 'Dersim soykırımdır' diyenlerin çığlıklarını duymaya devam ediyoruz."
-"RESMİ İDEOLOJİ "BEN BU KADAR İNSANI KATLETTİM' DİYORSA, GERÇEĞİ SİZ DÜŞÜNÜN"-
Kılavuz, Genel Kurmay arşivlerine göre, 13 bin 182 kişinin çocuk, yaşlı, kadın ayrımı yapılmadan katledildiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:
"Resmi ideoloji "Ben bu kadar insanı katlettim' diyorsa, gerçeği gayrı siz düşünün. Dersim halkının yaşadığı zulüm, günümüzde daha da inceltilmiş 38 zihniyeti ile sürerken, Kerbela'da Dersim 38 ve günümüze süren Muaviye zihniyeti varlığını sürdürüyor. Alevi inancı ve Kürt halkı üzerinde sürdürülen zulüm politikaları, Dersim 38 zihniyetinin değişmediğinin en büyük göstergesidir. Devlet, yarım ağız özürleri, günü kurtaran kardeşlik mesajlarını bir yana bırakıp, geçmişle yüzleşmelidir. Devlet Dersimlilerden resmi bir şekilde özür dilemelidir. Başta Dersim soykırımı olmak üzere, devlet kaynaklı tüm katliam ve kıyımlar aydınlatılmadır. Seyitlerimizin mezar yerleri açıklanmalı, Dersim 38'in devamı niteliğindeki, bütün ekolojik, ekonomik, kültürel uygulamalara son verilmelidir. Topraklarımızı insansızlaştırmayı amaçlayan Baraj ve HES projeleri, siyanürlü maden işletmeciliği, kalekol inşaatlarına derhal son verilmelidir. Dersim adı iade edilmelidir."
Eyleme katılan bazı kişilerin beyaz kefen giydiği görülürken, eylem, hayatını kaybedenlerin anısına helva dağıtılmasının ardından olaysız bir şekilde sona verdi. Eylem gerçekleşirken vazifede bulunan polislere de helva ikram edildi.

Kaynak: ANKA

16 Kasım 2013 Cumartesi 14:23

Dikmen, Seyit Rıza, Dersim, Politika, Güncel