Anna Karenina, Can Yayınları Etiketiyle Okuyucuyla Buluşuyor

'Mutluluk bir kenara, acı çekmeden yaşayabilir miyim? Hayır, yine hayır!' diye yanıtladı kendini hiç tereddüde düşmeden. 'İmkânsız! Bizi ayıran hayatın kendisi, ben onun mutsuzluğunun kaynağıyım, o da benim, ne onu ne de beni değiştirmek mümkün.

Yapılması gereken her şey yapıldı ama vida yerinden oynadı. İşte çocuğuyla dilenci bir kadın. Ona acıdığımı düşünüyor. Birbirimizden nefret etmek ve dolayısıyla hem kendimize hem de diğerlerine acı çektirmek için gönderilmedik mi bu dünyaya?

Anna Karenina, tüm dünyada roman denince ilk akla gelen iki-üç kitaptan biri. Tolstoy'un eşsiz bir gözlem gücüyle Moskova ve Petersburg soylu yaşamına odaklandığı eser, 19. yüzyıl Rusya gerçekliği ve önemli toplumsal sentezlerle örülü. Aynı zamanda aşka ve ilişkilere dair yazılmış belki de en başarılı roman olan Anna Karenina'da Tolstoy, zengin karakter ağıyla dönemin insan haritasını çıkarıyor.

Değer yargılarına, ezberlere yöneltilmiş en sert eleştirilerden biri olan Anna Karenina'da Tolstoy, sosyeteden köy hayatına, dönemin siyasal olaylarından psikolojik sentezlere geniş bir çevrede gezinir. İlk bakışta 19. yüzyıl Rus toplumunun karnesini çıkarıyormuş gibi görünse de bu romanda yaptığı aslında tüm zamanları ve bütün insanlığı bir ahlak sınavına sokmaktan başka bir şey değildir.

Dünya edebiyatının başyapıtlarından birisi olan Anna Karenina'yı Uğur Büke Rusça aslından çevirdi. Anna Kareninakutulu ve iki cilt olarak okuyucuyla buluşuyor.

Kaynak: Bültenler

13 Haziran 2018 Çarşamba 13:06

Can Yayınları, Anna Karenina, Petersburg, Edebiyat, Tolstoy, Moskova, Son Dakika

Son Dakika