Antalya Bürosu'nun Bölge Haberleri (5)

Foto.KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, geçen yıl ilkini düzenlediği ve lise öğrencileriyle sohbet ettiği 'Gençlik Söyleşileri' eğitim projesinin ikincisini Çağlayan Lisesi'nde başlattı.

Foto: Turkay Özgür portresi

===

Başkan Tütüncü gençlerle

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, geçen yıl ilkini düzenlediği ve lise öğrencileriyle sohbet ettiği 'Gençlik Söyleşileri' eğitim projesinin ikincisini Çağlayan Lisesi'nde başlattı. Tütüncü, okulun spor salonunda seslendiği 9'uncu sınıf öğrencilerine eğitim ve hayatla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu. Okulun spor salonunu ve bahçesini güzelleştirdiklerini anlatan Tütüncü, "Gençlerle birlikte olmaktan mutlu oluyoruz. Çünkü öğrencilerimizi yarınlara iyi bir şekilde hazırlamak noktasında gerekli hassasiyeti göstermeliyiz" dedi.

Tütüncü, öğrencilere 3 yıl sonra girecekleri üniversite sınavıyla ilgili şu tavsiyede bulundu: "Bu sınav hayatınızın dönüm noktası olacak. Bugünden itibaren derslerinize günü gününe çalışırsanız, istediğiniz, hayal ettiğiniz üniversiteyi kazanırsınız. İyi bir üniversite kazanırsanız, iyi bir işe de sahip olursunuz." Liselerin entelektüel çalışmaların yapıldığı ve entelektüel kişiliğin geliştiği yerler olduğunun altını çizen Başkan Hakan Tütüncü, öğrencilere, "Kitap okumayı asla ihmal etmeyin" hatırlatmasında bulundu.

Başkan Tütüncü, 10 yıl önce lise mezunlarına hürmetle bakıldığını, 10 yıl sonra ise iş başvurusu yapanlara yüksek lisansı, doktorasını nerede yaptığının sorulduğunu belirterek, şöyle devam etti: "4 yıllık fakülte mezunu olmanın hiçbir anlamı kalmadı. Türkiye'de 180'ne yakın üniversite var. Her ilde üniversite var. Neredeyse herkes üniversite mezunu oluyor. Yarın toplumun karşısında düşüncelerinizi, duygularınızı çok iyi ifade edebilmeniz lazım. Bunun için de çok kitap okumanız gerekir."

Tütüncü, söyleşi de öğrencilerin okullarıyla, belediyecilik hizmetleriyle, siyasetle ve hayatla ilgili sorularını da cevaplandırdı. Söyleşinin ardından okul idaresi ve okul aile birliği Kepez Belediye Başkanı Tütüncü'ye çiçek takdim etti. Ziyarete, Kepez Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Güliz Yılman, Elif Derya Canbulut, Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz de eşlik etti. Başkan Hakan Tütüncü, proje kapsamında ilçedeki 21 lisenin öğrencileriyle bir araya gelecek.

ANTALYA (DHA)

Foto: Tütüncü'nün gençlerle fotosu.

===

Göz hakkında her şey

DÜNYAGÖZ Vakfı tarafından düzenlenen 'Göz Göze Sağlık' bilgilendirme toplantılarının devamı Antalya Dünyagöz'de göz tedavilerindeki yeni gelişmelerin anlatıldığı halka açık toplantıyla gerçekleşti. Toplantıya Dünyagöz Antalya hekimlerinin yanı sıra LASIK yönteminin mucidi Prof. Dr. Loannis Pallikaris de katıldı. Prof. Pallikaris gelişen tıp teknolojileri sayesinde gözlük kullananların imdadına yetişen lazer teknolojisinde gelinen son noktayı Antalyalılarla paylaştı.

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurlarının lazerle tedavisinde dünyada en yaygın kullanılan LASIK yönteminin mucidi Prof. Dr. Loannis Pallikaris hastaların kafalarında lazer uygulamasıyla ilgili pek çok soru işareti bulunduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Pallikaris, lazer tedavisi olmadan öce dikkat edilmesi gerek önemli noktaları vurguladı. Dünyagöz Antalya Hastane Müdürü Elvan Zaim'in ev sahipliği yaptığı toplantıda katılımcılar konulara yoğun ilgi gösterdi.

Ömer ERDEM/ANTALYA, (DHA)

Foto: Konferanstan foto

===

Burdur'da kedi evi açıldı

BURDUR Belediyesi ve Burdur Hayvan Dostları Derneği işbirliğiyle, sokak kedileri için barınak yapıldı. Burdur'un ilk 'kedi evi' Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün bahçesinde hizmete girdi. Açılışa, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan ve hayvanseverler katıldı.

Kentte ilk kez bir 'kedi evi' açtıklarını belirten Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, 2 kedi evi daha açılması için talimat verdi. Bu tür yerlerin belediyenin önemli görevlerinden olduğunu ve bunun bilincinde olduklarını kaydeden Başkan Akkaya "Hayvan Dostları Derneği ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile sokak hayvanlarının bakımı ve tedavisi konusunda protokol imzaladık. Protokol kapsamında tüm kurumlar üzerine düşen çalışmayı yapıyor" dedi.

Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan ise açılışa gözleri görmeyen bir kediyle katıldı. Kedinin Isparta'dan kedisine getirildiğini anlatan Turan, "Kedi önce MAKÜ Veterinerlik Fakültesi'ne götürülmüş. Daha sonra Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı'nın bırakıp gitmiş. Barınaktan alarak tedavisini üstlendim. Bir daha göremeyecek ama yaşamak onun da hakkı" dedi.

Kedi evlerinin bazı büyükşehirler bulunduğunu hatırlatan Turan, yapılaşmayla birlikte sokak hayvanlarının yaşam alanlarının daraldığını kaydetti. Yaz aylarında hayvanların su ve yiyecek bulmakta zorlandığını vurgulayan Turan, "Yaz yaklaşırken, sokaklara hayvanlar için bir kap su koymayı ihmal etmeyelim" dedi. Konuşmaların ardından kendi evinin açılışı yapıldı. Başkan Akkaya, 'kedi evi'nin anahtarını Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Zahit Karaçam'a teslim etti.

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)

Foto: Kedi evinin içinden, - Antalya

Kaynak: DHA

30 Mart 2013 Cumartesi 14:31

Antalya, Çağlayan, Kepez, Hakan Tütüncü, Yerel