Antalya Danimarkalı Yıldız, Kenya'da Açtığı Merkezle 100 Bin Yoksula Yardım Ediyor

'GLADYATÖR' ve 'Şeytanın Avukatı' filmlerinin ünlü yıldızı Connie Nielsen, Kenya'da açtığı merkezden yaklaşık 100 bin kişinin yararlandığını belirterek, 'Hayatımı çocuklara adadım' dedi.

'GLADYATÖR' ve 'Şeytanın Avukatı' filmlerinin ünlü yıldızı Connie Nielsen, Kenya'da açtığı merkezden yaklaşık 100 bin kişinin yararlandığını belirterek, "Hayatımı çocuklara adadım" dedi.
Danimarkalı aktrist Connie Nielsen, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 53'üncü Uluslararası Antalya Film Festivali'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Festivalin Uluslararası Yarışma kategorisi adaylarından Roberto Ando imzalı 'İtiraflar' adlı filmde rol alan Nielsen, Kenya'ya film çekimi için gittiğinde kenar mahallelerini gördüğünü söyledi. Orada yetişmiş sanatçılarla çalıştığını ifade eden Neilsen, "Bu sayede onları tanıdım. Ben hiç bu kadar yoksulluk görmemiştim. Danimarka'da bu kadar yoksulluk yoktu. Çok kızdım. Benden su için bir kuyu açmamı istediler. Ama oradaki meslektaşlarımın aynı zamanda işe ihtiyacı vardı. Orada toplum merkezi açtım. Gönüllülük esasına göre çalışmalar yapıyoruz. Orada her şey var. Temiz su, yiyecek ve eğitim verebileceğimiz sınıflar. Buradan oraya gidip eğitim vereceğim. O arkadaşlarımın çekeceği filmlerle bütün dünya onların hayatlarından haberdar olacak" diye konuştu.
100 BİN KİŞİ YARARLANIYOR
Connie Nielsen açtığı merkezin bulunduğu kentin nüfusunun 400 bin olduğunu söyledi. Merkezden 100 bin kişinin yararlandığını ifade eden Nielsen, bu merkezin aynı zamanda okul görevi gördüğünü dile getirdi. Merkeze sadece çocukların değil yetişkinlerin de geldiğini belirten Neilsen, şöyle devam etti:
"Müzik okulumuz var. Onları geliştiriyoruz. Yetenek avcılığı yapıyoruz. Açık etkinlikler düzenliyoruz. Bizim için önemli olan insanlık için gerçek fırsatlar yaratmak ve modern ekonomiye dahil etmek. Bu insanları modern ekolün bir parçası haline getiriyoruz. Bir kız vardı eğitimden sonra callcenter'da çalışıyor ve ailesinin geçimini sağlıyor. 20 çocuğa ben bizzat eğitim veriyorum."
'KİM BU KARAR ALICILAR'
Son filmi 'İtiraf'ın G-8 zirvesini ele aldığını dile getiren Nielsen, şöyle devam etti:
"G-8 zirvelerini düşündüm. Protestoları, müdahaleleri düşündüm. Kim bu insanlar, kim bu karar alıcılar, kim daha iyi yaşayacak nasıl karar veriyorlar? Filmde bu sorulara karmaşık cevaplar veriliyor. Elbette bu kararları alırken çok tartışıyorlar. Belki de yalnız kalmaktan korkan insanlardır bunlar, kim bizim adımıza karar alanlar? Filmde bunun muhasebesini yapıyorlar ve bunun cevabının arıyorlar. Bana kalırsa bu konularda cevap vermekten çok soru sormak daha önemli. Soru sorarak ortak akla varıyoruz. Ortak akıl bireysellikten daha önemlidir."
Oyunculuğun sinyal gibi bir şey olduğunu dile getiren Nielsen, "Ben kendimi çocuklara ve onların refahına adadım. Umarım oynadığım kötü karakterler onlara geçmemiştir" dedi. Bir kadını güçlü yapan şeyi hataları itiraf etmek olduğunu kaydeden yıldız oyuncu, "Fakat içinde tevazu bulunmayan güç bence küstahlıktır" dedi.
Söyleşinin ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi Ebru Türel Nielsen'e hediye verdi. Connie Nielsen'in 'İtiraflar' başlıklı yarışma filminin ilk gösterimi, 18 Ekim Salı saat 12.00'de Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonunda olacak.
ÜNLÜ OYUNCULARLA FİLMLERİ VAR
Nielsen ilk kez 'Şeytanın Avukatı' filminde şeytanı canlandıran Al Pacino'nun karşısında 'Christabella' rolünde oynadı. Ücra bir gezegende geçen bilim kurgu film olan 'Asker'de Kurt Russell ile oynayan Connie Nielsen, birçok filmde ana karakter olmayı başardı.

Kaynak: DHA

17 Ekim 2016 Pazartesi 19:32

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Danimarka, Connie Nielsen, Kenya, Politika, Güncel