Antalya - Evsizleri Unutmayanlar

Evsizleri unutmayanlar Antalya'da sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen Antalya Evsizlere Yardım Platformu üyeleri, iki yıldır her akşam sokakta yaşayan evsiz kişilere yiyecek, içecek ve giysi yardımı yapıyor.

Evsizleri unutmayanlar

Antalya'da sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen Antalya Evsizlere Yardım Platformu üyeleri, iki yıldır her akşam sokakta yaşayan evsiz kişilere yiyecek, içecek ve giysi yardımı yapıyor.

Sosyal medyada örgütlenen Antalya Evsizlere Yardım Platformu üyeleri soğuk kış günlerinde kentin çeşitli noktalarında evi barkı olmayan kimsesiz kişilere sıcak çorba, yemek ve içlik, mont, iç çamaşırı gibi giysi dağıtıyor.

Platform üyelerinden Umut Aras, bir insanın barınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin önemine dikkat çekerek, kimsesiz kişilere toplumun tamamının ön yargılarını kaldırarak sahip çıkması gerektiğini söyledi. Aras, Antalya'da yaklaşık 150 evsizin bulunduğunu vurgulayarak bu kişilerin duraklarda, köprü altlarında ve parklarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarına dikkati çekti.

Evsizlere "Bir tas çorba verelim" sloganıyla bir araya geldiklerini söyleyen Aras, "İki yıldır burada farkındalık yarattık. Aralarından kazandığımız dostlarımız oldu. Fakat bunlar geçici çözümler. Biz gönüllüler 'Bugün bu işi yapmıyoruz' dediğimiz zaman, arkadaşlarımız yine ortada kalacak. Bu zamana kadar bir çok kez davetli davetsiz birçok kuruma gittik. 'Evsizlerimize çare bulun' dedik. Örneklerini de sunduk. Bursa'da, Ankara'da evsizler için bir pansiyon var. Sivas'ta bunun örneği var. Farklı bir proje üretmeye gerek yok, zaten örnekleri var. Evsizler, gerçekten gönüllülere bırakılmayacak kadar ciddi bir konu" diye konuştu.

CİDDİ SAĞLIK PROBLEMLERİ

Evsizlerin arasında tedavi edilmesi, piskolojik destek alması gereken ve çok yaşlı kişilerin olduğunu ifade eden Aras, bunlara yetkililerin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Daha önceden gerçekleşen bir yemek dağıtımı sırasında yaşlı bir evsizin felç olduğunu söyleyen Aras, hastaneye kaldırılan evsizin kalp krizi geçirip, üç damarına stent takılmasının ardından yeniden sokakta kalmaya başladığını kaydetti. Aras, "Biz sadece burada yemek verip gideceğiz. Ancak onlar banklarına geri dönecek. Bir çoğu belediyenin birkaç günlük açtığı spor salonlara gitmiyor, bankımı kaybedeceğim korkusuyla" dedi.

ANTALYALILAR SAHİP ÇIKTI

Antalya Evsizlere Yardım Platformu'nun hiçbir şekilde yardım amaçlı para toplamadığını belirten Umut Aras, Antalya Yardım Gönüllüleri isminde kadeş bir grupları olduğunu kaydederek, "Onların sosyal medya duvarına 'Bugün evsizlerimizin yemeğini kim yapacak' diye yazıyoruz. Ayşe hanım 'Ben çorbasını yaparım' diyor. Fatma hanım 'Ben pilavını yaparım' diyor. Ali bey 'Ben mandalina getiririm' diyor. Antalya halkına bir kez daha çok teşekkür ediyoruz. Çok duyarlılar. Giysilerini, çamaşırlarını getiriyorlar. Eczacı arkadaşlarımız vitamin ayarlıyor. Ama bu halkın gönlüyle, gönüllülerin çabasıyla olacak iş değil. Kalıcı çözüm istiyoruz" şeklinde konuştu.

DEVAMLI KALACAK TALEBİ

Soğuk havalarda çok zorlandıkları vurgulan evsiz Mustafa Koşar, yetkililere seslendi. Koşar, "Bu kişiler sağ olsunlar bize iki yıldır yemek taşıyor, bizlere yardım etmeye çalışıyor. Ancak biz sokaklarda kalmaya devam ediyoruz. Buradan başta Antalya Valiliği olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Bizlere bir ev yada bir barınak yapsınlar" dedi.

Soğuktan kahvehanelerde çay içerek ısınmaya çalıştıklarını söyleyen Koşar, geçimlerini çöplerden topladıkları atık maddeleri satarak sağladıklarını söyledi.

Bir başka evsiz Kemal İlhan ise evsizlere Bursa, Ankara, İstanbul'da olduğu gibi kalıcı yer gösterilmesini istediklerini ifade ederek, "Havalar soğuk, dışarıda yemek yiyoruz. Banklarda ve hastanelerde kalıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA

26 Ocak 2016 Salı 10:34

Bursa, Mustafa Koşar, Güncel