Antalyalı Kadınlardan 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' Tanınmasının 84. Yıl Dönümünde Yürüyüş

Antalyalı kadınlardan 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yıl dönümünde yürüyüşANTALYA - Antalyalı kadınlar, 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yıl dönümünde yürüyüş gerçekleştirdi.

Antalyalı kadınlardan 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yıl dönümünde yürüyüş
Antalya - Antalyalı kadınlar, 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yıl dönümünde yürüyüş gerçekleştirdi.
Antalya'da kadınlar, CHP öncülüğünde 'Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı' tanınmasının 84. yılı kapsamında Aydın Kanza Parkı'nda bir araya geldi. Ellerinde dövizler ve "Antalya'da kadının mührü var" pankartı eşliğinde yürüyüşe geçen kadınlar, haklarının genişletilmesini içeren sloganlar attı. Kadınlar Güllük ve Cumhuriyet Caddesi'nden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi. Kadın polisler tarafından aranan kadınlar adına Atatürk anıtına CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci çelenk bıraktı. Grubunun en arkasında ise destek amacıyla erkeklerin yürüdüğü görüldü.
"Kadının hakları"
Burada kadınlara hitap eden Deveci, Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı kazanmasının üzerinden 84. yılında sosyal, siyasal ve idari noktalarda temsil gücünün yeterli olmadığından kadınların mutlu olmadığını söyledi.
Kadınların mecliste, belediye başkanlıklarında yeterli seviyede yeralmadığından yakınan Nilüfer Deveci, " Kadın kişiliğini kazanmış aydın ve özgür olursa girdiğimiz yolda ilerleyebiliriz. Ülkemizde kadın-erkek eşitliği konusunda en büyük değişimleri gerçekleştirmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak hedefimiz, zihniyet değişikliğinden, hukuka, eğitimden, çalışma hayatına toplumdaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaktır. Demokrasi ancak kadınların tam anlamıyla güçlendiği ve eşit yurttaş olduğu bir toplumda kökleşebilir. Kadınların kamusal ve toplumsal yaşama daha eşit katılabilmeleri ile daha güçlü olmalarından kadınlar kadar erkekler ve çocuklar dolayısıyla tüm ülke yararlanacaktır. Unutulmamalıdır ki adının güçlü olduğu bir ülkenin temelleri sağlam demektir."dedi.
"Yüzde 50 temsiliyet"
Kadınların siyasetin mutfağından sorumlu olduğunun altını çizen Deveci, " Onlar ellerinin hamuru ile her işi yapabilirler. Seçim zamanı kapı kapı dolaşmak, broşür dağıtmak, mitinglerde kalabalığı oluşturmak onların işidir, görevidir. Evleri,sokakları en iyi onlar temizleyebilir." Bu söylemlerin ötesinde; yönetim kademelerinde, temsil noktasında olmak istiyoruz. Kadınlar artık siyasetin mutfağından çıkıp sofrasına da oturmak istiyor. Yıllar önce kavuştuğu seçme ve seçilme hakkını kullanarak karar mekanizmalarında da yer almak istiyor. Hayatını yarısını oluşturan kadınlar olarak, kadınsız siyaset yarınsızdır, yarınlar için Antalya'da kadının mührü var diyoruz. Kotalara sığınmadan, yüzde 50 temsiliyet istiyoruz."ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:38

Antalya, TEM Otoyolu, Genel