Ardahan Buzu Kırıp Göle Daldılar

Yaklaşık 123 kilometrekare yüz ölçümü ile V*/ş mevsiminde yüzeyi tamamı buzla kaplanan Çıldır Gölünde 40 santimetrelik buzu motorlu testere ile kesen dalgıçlar, soğuk sulara daldı.

Yaklaşık 123 kilometrekare yüz ölçümü ile V*/ş mevsiminde yüzeyi tamamı buzla kaplanan Çıldır Gölünde 40 santimetrelik buzu motorlu testere ile kesen dalgıçlar, soğuk sulara daldı. Ardahan Valiliği'nin daveti üzerine bölgeye gelen 3 kişilik profesyonel dalgıç ekibi yüzeyi buzla kaplı olan Çıldır Gölü'nün yüzeyini gezdikten sonra dalmak için kendilerine göre bir alan açtı. Recep Şen, Muhit Acar ve Ferhat Bağlas'tan oluşan dalgıç ekibi, motorlu testere ile kestikleri buz tabakasından kendilerini gölün soğuk suyuna bıraktı. Yaklaşık 20 dakika süreyle suda kalan 3 dalgıç, göl altında kamera ve fotoğraf çekimi yaptı.Heyecandan suyun soğukluğunu bile hissetmediğinin söyleyen Recep Şen, Su gerçekten çok soğuktu, ama buzun alt yapısı muhteşemdi. Buzun oluşumu olağanüstü ve inanılmaz bir şey, heyecandan soğuğu bile hissetmedim. Dalmaya meraklı insanların yaşaması gereken bir duygu. 2 bin rakımda, artı 2 derecede dalmak muhteşem bir duygu, deneyim ve muhteşim bir adrenalin bence. Ülkemizdeki tek donan göl. Suyun altıda üstüde muhteşem. İnsanlar buraya geldiğinde yaşayabilecekleri bir çok aktivite var. İstanbul ve diğer bölgelerdeki dalıcı arkadaşlara mutlaka tavsiye edeceğiz diye konuştu.
Güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Çıldır Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu ise Sayın valimizin destekleri ile AFAD Müdürlüğü koordinasyonunda Çıldır gölünde 40 santimetre buzun altında profesyonel dalgıçlar tarafından bir dalış gerçekleştirildi. Çıldır gölünün üstü nasıl etkinlikler için uygun bir yerse, altı da aynı şekilde etkin. Biz bütün yerel ve uluslararası sporcularımızı Norveç'e kutuplara değil Çıldır ilçemize davet ediyoruz dedi.
Öte yandan buzla kaplı gölde 3 dalgıcın etkinliği büyük ilgi gördü. Çıldır gölünü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler de bu dalgıçları tezahüratlar eşliğinde takip etti.

Kaynak: DHA

17 Şubat 2019 Pazar 10:27

Ardahan Valiliği, Recep Şen, Çıldır, Güncel