Ardahan'da Pkk/kck Operasyonu

Ardahan’da PKK/KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan ve aralarında HDP İl Başkanı Ergün Koç’un da bulunduğu 12 kişiden 6’sı tutuklandı.

Ardahan'da PKK/KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan ve aralarında HDP İl Başkanı Ergün Koç'un da bulunduğu 12 kişiden 6'sı tutuklandı.

Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PKK/KCK terör örgütünün il merkezindeki yapılanması ve faaliyetlerine ilişkin "silahlı terör örgütüne üye olma, örgütün veya amacının propagandasını yapma, örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlarından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Ardahan İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince soruşturma çerçevesinde düzenlenen operasyon kapsamında aralarında HDP İl Başkanı Ergün Koç ile köy muhtarlarının da bulunduğu 12 kişinin gözaltına aldığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelilerin Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadelerinin alınmasının ardından 7 şüpheli tutuklama talebiyle, 5 şüpheli ise adli kontrol talebiyle Ardahan Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş olup yapılan sorgu işlemi neticesinde 5 şüpheli "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma ve Örgüte Bilerek İsteyerek Yardım Etme" suçlarından tutuklanarak Ardahan T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmiş, 7 şüpheli ise "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Örgütün veya Amacının Propagandasını Yapma, Örgüte Bilerek İsteyerek Yardım Etme" suçlarından yurt dışına çıkış yasağı ve imza atma yükümlülüğü tedbirlerine tabi tutulmak suretiyle adli kontrol altına alınmıştır."

Açıklamada, soruşturmanın genişletilmesi sonucu hakkında adli kontrol kararı alınan bir şüphelinin daha sonra Ardahan Ağır Ceza Mahkemesince tutuklandığı belirtilerek, bu tutuklunun da Ardahan T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna konulduğu bildirildi. Tutuklananlar arasında Ardahan HDP İl Başkanı Ergün Koç'un da bulunduğu öğrenildi. - ARDAHAN

Kaynak: İHA

11 Ağustos 2016 Perşembe 23:48

Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergün Koç, Ardahan, PKK, Politika, Güncel