Ardahan'daki Çatışmada Ölen Kanber Morkoç Toprağa Verildi

Ardahan'ın Göle ilçesinde teröristlerle jandarma arasında çıkan çatışma sırasında PKK'lıların minibüsü taranması sonucu ölen Kanber Morkoç'un cenazesi toprağa verildi.

Ardahan'daki çatışmada ölen Kanber Morkoç toprağa verildi

ARDAHAN OLAYINI TELSİZ KONUŞMASI AYDINLATTI: MİNİBÜSÜ PKK TARAMIŞ

Ardahan'ın Göle İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle jandarma arasında çıkan çatışma sırasında PKK'lıların minibüsü taranması sonucu ölen Kanber Morkoç'un cenazesi bugün toprağa verildi. Cenazeye HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, HDP İl Başkanı Ergün Koç, partililer, Morkoç'un ailesi ve yakınları katıldı.

Ardahan'ın Göle İlçesi Merkez Cami morgundan alınan cenaze, DBP İlçe Başkanlığı önüne getirdi. Tabutun üzerine terör örgütü PKK'nın flaması serildi. Cenazeye katılan bir grup 'Katil devlet hesap verecek', 'PKK intikam', 'PKK halktır, halk burada' sloganları attı. Cenazede konuşan HDP İl Bşkanı Ergün Koç, "Kanber amcamız açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Ailenin diğer fertleri ise kaçarak canlarını kurtardı. Bu olay bize, bu devletin 1990'lı yıllarda yaptığı çete faaliyetlerini tekrar hatırlattı. Savaşla, kanla, şiddetle hiçbir şey çözülmeyecektir. Kürt sorunu sayın Öcalan'la müzakere ile çözülecektir" dedi.

Ardından konuşan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ise "Bu acı bizim. Ancak bu utanç, bu ülkeyi yönetenlerin, AK Parti iktidarındır. Bir kez daha tam da adına 'Çözüm' dediğimiz sürecin içerisinde, 70 yaşındaki Kanber amcamızın tabutu başında bu konuşmayı bizi itti" diye konuştu.

Devletin kendilerini yok saydığını ileri süren Ata, "Eskiden sivillerin olduğu ortamlarda savaşırlardı. Şimdi ise 'çatışma alanına giren siviller' diyorlar. Buradan soruyoruz; Ne işi vardı, yüzlerce aracın sivillerin içerisinde? Ne işi vardı adına çözüm süreci dediğimiz, bitmemesi için mücadele verdiğimiz bu günlerde operasyon alanına sürülen yüzlerce aracın ne işi vardı? Binlerce asker oraya niye gönderilmişti? Çatışma çıksın diye" dedi.

Ardından Kanber Morkoç'un cenazesi, Göle'ye bağlı Koyunlu Köyü'nde toprağa verildi. Güvenlik kuvvetleri, cenaze töreni sırasında geniş güvenlik önlemleri aldı.

ARDAHAN OLAYINI TELSİZ KONUŞMASI AYDINLATTI: MİNİBÜSÜ PKK TARAMIŞ

Ardahan'ın Göle İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle jandarma arasında pazar günü çıkan çatışmada, teröristlerin taradığı minibüste Kanber Morkoç'un öldüğü olayı, telsiz konuşmaları aydınlattı. PKK'nın sözde Ağrı Dağı ve Serhat Eyaleti sorumlularının aralarındaki konuşma, teröristlerin minibüsü Özel Harekat ekibinin aracı sanarak taradığı ortaya çıktı.

Ardahan'ın Göle İlçesi kırsalında, 12 Temmuz pazar günü gasp edilen belediyeye ait aracı almak için giden jandarma birliklerine, bölgede mevzilenen PKK teröristler ateş açınca çatışma çıktı. Bu sırada bölgeye giren ve içinde HDP'li 4 kişinin bulunduğu minibüs tarandı. Sürücü yara almadan kurtulurken Kanber Morkoç yaşamını yitirdi, Sabri Morkoç ve Altan Akın yaralandı.

TELSİZ KONUŞMALARI

Ağrı Valiliği tarafından olayla ilgili açıklamada, minibüsü PKK'lıların taradığı belirtilirken, HDP'liler ise güvenlik güçlerinin taradığını ve parti üyesi Kanber Morkoç'u askerlerin öldürdüğünü ileri sürdü.

HDP Ardahan il örgütünün Twitter hesabından yapılan paylaşımda Kanber Morkoç'un fotoğrafı ve 'Ben Kanber Morkoç. 70 yaşındayım. Bir gerilla babasıyım. Bugün minibüste TSK tarafından taranarak öldürüldüm' yazısı eklendi. Bugün bazı gazetelerde Kanber Morkoç'un askerlerin açtığı ateşle öldüğü haberleri yer aldı.

Terör örgütünün sözde Ağrı Dağı ve Serhat Eyaleti sorumluları arasında geçen konuşma minibüsü PKK'lıların taradığını ortaya koydu. Güvenlik birimlerinin saptamasına göre PKK'nın iki sorumlu arasında şu konuşma geçti.

A.: Hani belediyeye ait bir yanmış araç vardı ya.

S.: Evet.

A.: Onu götürmek istiyorlar.

S.: Tamam.

A.: Aşağıya götürmek istiyorlar, onun için güvenliğini alıyorlar, arkadaşlar da o esnada vuruyorlar.

S.: Tamam.

A.: Arkadaşlar orada onların, net üç ölüleri olduğunu söylüyorlar.

S.: Tamam.

A.: Yani bir sivil transit (minibüs) ile takviye geliyor.

S.: Tamam.

A.: Arkadaşlardan başka bir grup da bunu vuruyorlar.

S.: Tamam.

A.: O arabayı komple imha ediyorlar.

S.: Tamam arkadaş. Sen çatışmadan sonra takviye amaçlı bir minibüsün geldiğini ve arkadaşların bunları vurduğunu ve toptan imha ettiğini söyledin değil mi?

A. : Evet, evet. Bir saat sonra bir transit geliyor.

S.: Tamam.

A.: Yani müdahale etmek için gelmiş, arkadaşların söylediğine göre üzerinde Türklerin de bayrakları varmış.

S.: Tamam.

A.: Yani onlar Özel Harekat'tır. Bazen böyle sivil transit araçlarla gelip gidiyorlar.

S. Tamam.

A.: Arkadaşlar fark ediyorlar, geldikleri vakit arkadaşlar vuruyorlar, vuruyorlar tümden imha oluyor tümden.

S.: Tamam.

Kaynak: DHA

14 Temmuz 2015 Salı 17:07

Ergün Koç, Batman, Göle, Ardahan, Politika, Güncel