Arınç'tan Gençlere 'Örgüt' Uyarısı

Araştırma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı'nın (ARDEV) açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gençlerin İslam adına savaştığını söyleyen örgütlere katıldığına vurgu yaparak, 'Maalesef bu tür örgütlerin içerisinde Türkiye'den bir şekilde giden, katılan bir kısmı ölmüş, bir kısmı hala sırada bekleyenler var. Ben ülkemde böyle bir şeyin varlığını kesinlikle düşünemez, buna imkan ve ihtimal veremezdim.' dedi.

Araştırma, Dayanışma ve Eğitim Vakfı'nın (ARDEV) açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gençlerin İslam adına savaştığını söyleyen örgütlere katıldığına vurgu yaparak, "Maalesef bu tür örgütlerin içerisinde Türkiye'den bir şekilde giden, katılan bir kısmı ölmüş, bir kısmı hala sırada bekleyenler var. Ben ülkemde böyle bir şeyin varlığını kesinlikle düşünemez, buna imkan ve ihtimal veremezdim." dedi.
Kuruculuğunu Ali Rıza Demircan'ın yaptığı ARDEV'in açılışı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla yapıldı. Açılışa Arınç'ın yanı sıra Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Başbakan Erdoğan'on oğlu Bilal Erdoğan, vakfın kurucusu Ali Rıza Demircan, vakıf yönetimi ve vatandaşlar katıldı.
ARDEV'in Süleymaniye'deki binası önünde düzenlenen programda konuşan Bülent Arınç, Irak ve Suriye gibi ülkelerde faaliyet gösteren terör örgütlerinin gençler için tehlike oluşturduğuna vurgu yaparak, kendisinin de yeni farkına vardığını söylediği tehlikeye dikkat çekti. Arınç, "Bir şeyin yeni farkına vardığımızı düşünüyorum. Şimdi Suriye'de yaşananları görüyoruz. Arkasından Irak'ta da büyük bir facia ortaya çıktı. Burada Esed'den, Maliki'den bahsedecek değilim. Burada benim dikkatimi çeken şey, gözlerimi fal taşı gibi açmaya vesile olan şey şudur: İsimleri şu veya bu şekilde anılan pek çok örgütler ortaya çıktı. Bu örgütlerin büyük bir kısmı dindarlar gibi görünüyor. Dinden, şeriattan bahsediyorlar. Saçlı sakallı insanlar. Kuruluşlarının, amaçlarının hilafet devleti olduğunu söylüyorlar ama öldürüyorlar. Kafa kesiyorlar, silah kullanıyorlar, şiddet kullanıyorlar. 'La ilahe illallah' demesine rağmen mezhebi farklı olduğu için alçakça cinayet işliyorlar." şeklinde konuştu.
"Bize verilen bilgiler bunların hiç birisinin Türkiye'de taban tutması mümkün değil." yönündeydi diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü Türkiye'de iyi bir Müslümanlık var. Dindarımız da, dindar olmayanımız da... İslam'a karşı bir sevgi var. Böyle bir ülkede böyle sapkınlıklar olamaz diye düşünüyordum. Son gelen bilgiler nedir biliyor musunuz? Maalesef bu tür örgütlerin içerisinde Türkiye'den bir şekilde giden, katılan, bir kısmı ölmüş, bir kısmı hala sırada bekleyenler var. Ben, ülkemde böyle bir şeyin varlığını kesinlikle düşünemez, buna imkan ve ihtimal veremezdim. Sayıları çok da az ama bir kişi bile olsa bizim için bu çok büyük bir suç, çok büyük bir hata. Bunlar nasıl Müslümanlık Allah aşkına?"
'ALLAH SOSYAL MEDYAYI ISLAH ETSİN'
Örgütlerin sosyal medyayı kullandığını söyleyen Arınç, "Araştırıyoruz şimdi. Bir kısmı sosyal medya -Allah onu ıslah etsin- sosyal medya aracılığı ile gepegenç, tap taze kızlarımız ilişki kuruyorlar, bir şekilde öbür tarafa geçiyor, onlarla birlikte bu cinayetleri işliyorlar. Bir kısmı burada yetiştiriliyor. Belki adlarında vakıf olan, adları dernek olan, adları herhangi bir faaliyette İslami ıstılah içerisine saklanmış, bir takım çalışmalarla yetiştiriliyor. Onlara 'Cihat' yanlış öğretiliyor. Seminer adı altında, dernek faaliyeti adı altında, bugüne kadar önemsemediğimiz 'bir kaç kişinin uydurmasıdır' deyip geçtiğimiz bir olayın iyinin iyi anlatılmaması sebebiyle, gençlerle iyi ilişkiler kurulamaması sebebiyle, onlara iyinin, güzelin ne olması gerektiğinin yeterince duyurulamamış olması sebebiyle, belki de bunlara engel olacak tedbirleri almadığımız için bir çok gencimizin kötü insanlarla kötü işler yapmış olduğunu öğrenmiş olmaktan büyük üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.
'UZAKDOĞU ÜLKELERİNDEN BİLE BU ÖRGÜTLERE KATILANLAR VAR'
ARDEV ve benzerlerine çok ihtiyaç olduğunu belirten Arınç, "Sinema, film, tiyatro, ajans, habercilik, iletişim, radyoculuk o kadar önemli ki... Bir kızımız bir şekilde sosyal medyada chatleştiği bir insanın ölüme doğru nasıl gidebilir. Gençlik ihtirasıyla, şehvetiyle insanların bir şekilde elde edilmiş olmasıyla, sadece Türkiye'den değil, Avrupa'nın pek çok ülkesinden Uzakdoğu'dan bile bu işlere karışanların olduğunu duymak beni üzdü. Sigaraya başlama yaşının dokuzlarda, içkiye başlama yaşının on üçlerde, uyuşturucuya başlama yaşının on beşlerde başladığını görmek nasıl üzdüyse din adına cinayet işleyenlerin yanına koşacak gençlerimizin bulunduğunu görmek de o kadar üzdü. Yangını küçükken söndürmemiz lazım, ateşe su dökmemiz lazım, herkesin elindeki kovasıyla bir birine ulaştırarak bu yangını bulunduğu yerde yok etmesi lazım. Yavrularımızı bir şekilde aldatıp ölüme gönderenlere fırsat vermemek için ilimle yola çıkmalıyız, bilgiyle yola çıkmalıyız ve asrın idrakine İslam'ı söyletebilmek için de bütün gayretimizi göstermeliyiz." açıklamasında bulundu.
ALİ RIZA DEMİRCAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Ali Rıza Demircan, konuşmasında Süleymaniye Camii İmam Hatipliği yaptığı dönemlerden bahsederken duygulandı. Bülent Arınç'ın da geçmişte yargılanırken kendisini savunduğunu anlatan Demircan, "Kaymakam vekilliğinden kaymakamlığa, valiliğe, bakanlığa, başbakanlığa, cumhurbaşkanlığına götüren yol o dönemin azmidir." dedi.

Kaynak: CİHAN

05 Temmuz 2014 Cumartesi 23:21

Ahmet Misbah Demircan, Türkiye, Bülent Arınç, Politika, Güncel