Asiad Başkanı Aydın: Başkent Üniversitelileri Keşfetmeli

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, Ankara'nın son yıllarda çok sayıda yeni üniversitenin de kurulmasıyla birlikte mevcut öğrenci sayısını yükselttiğini vurgulayarak, buna karşın Başkent iş dünyasının bu potansiyeli etkin şekilde kullanamadığını belirtti.

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, Ankara'nın son yıllarda çok sayıda yeni üniversitenin de kurulmasıyla birlikte mevcut öğrenci sayısını yükselttiğini vurgulayarak, buna karşın Başkent iş dünyasının bu potansiyeli etkin şekilde kullanamadığını belirtti. Aydın, iş dünyasının, öğrencilerin bilgi, beceri ve görüşlerinden yararlanarak kent ekonomisine katkı sağlaması gerektiğini bildirdi.
ASİAD Başkanı Barış Aydın yaptığı yazılı açıklamada Başkent'te iş dünyasının öncelikli konularından birinin her biri ülke standartlarının üzerinde eğitim alan, "hazine" gibi değerli çok sayıda üniversiteli genci keşfetmek olduğunu kaydetti. Aydın, kısa süre önce açıklanan LYS sonuçları ile yurt genelinden, hatta dünyadan on binlerce öğrencinin Ankara'da eğitim görme ayrıcalığı elde ettiğini dile getirerek, öğrencilerin Ankara'da olma heyecanının, iş dünyasında ne yazık ki yeteri kadar hissedilmediğini vurguladı.
-"ÜNİVERSİTELER VE ÖĞRENCİLERİ KENT İÇİN BÜYÜK EKONOMİK DEĞER"-
Barış Aydın, üniversiteler ve öğrencilerin çok sayıda kent için büyük ekonomik değer olduğunu, kentlerde iş dünyasının üniversitelere paralel geliştiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Ankara, çok sayıda büyük üniversiteyi uzun yıllar bünyesinde barındırmasına karşın; genç, bilgi dolu, üretken, istekli, heyecanlı, gelecek arayan bu büyük popülâsyonun kıymetini yeteri kadar bilemedi. Türkiye'de üniversite öğrencisi sayısı 541 bin 306 olan İstanbul'u, 262 bin 389 öğrenci sayısıyla Ankara izliyor. Bizler mevcut üniversiteliler ve kentimize yeni gelecek öğrenciler için neleri yapıp, yapamadığımızı sorgulamalıyız. Yeni kuşağın taleplerinin ve isteklerinin ne yönde olduğunu detaylı bir şekilde analiz etmeliyiz. Sosyal ve kültürel yaşam donatıları üniversite gençliğinin isteklerine göre şekillendirmeli; bu çok ciddi nüfusun istekleri, beklentileri doğrultusunda hareket ederek kent ekonomisine katkı sağlamalıyız. Başkent Ankara'da çok önemli bir potansiyel var ancak bizler bunu değerlendiremiyoruz. Ne yazık ki üniversite gençliğinin fikirleri ve istekleri yeterince dikkate alınmıyor."
Bu genç nüfusun sadece kent ekonomisine değil, üretim anlamında da sanayi ve iş dünyasındaki çok sayıda sektöre katkı sağlayacağını ifade eden Aydın, gençlerin yenilikçi ve üretim gücünün iş dünyası tarafından kazanılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çekti.
-"BU GÜCÜ ANKARA'DA TUTMALIYIZ"-
Bilgi üretiminde aktif rol oynayan üniversitelerle işbirliği yapılmasının zorunluluk olduğunu belirten Aydın, birçok ilin nüfusundan çok daha fazla sayıda öğrenciye sahip olan Ankara'da, üniversitelerle işbirliği yapıldığı takdirde binlerce genç beynin Başkent'te kalmasının sağlanarak bir nevi beyin göçünün de önüne geçileceğini ileri sürdü. Bu anlamda öğrencilere sağlanacak istihdam olanaklarının son derece önem taşıdığını dile getiren Aydın, "Özellikle okul sonrası gelecek kaygısı taşıyan gençler için de bu tarz yaklaşımlar üniversite gençliği açısından ciddi bir motivasyon kaynağı olur. Dolayısıyla iş dünyasının, her biri birbirinden değerli üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin bilgi, beceri ve görüşlerinden yararlanması lazım" ifadelerini kullandı.
Bunun yanı sıra, üniversitelerle işbirliği kapsamında özellikle AR-GE ve inovasyon gibi önemli alanlarda çok büyük gelişmelere imza atılabileceğini vurgulayan Aydın, "AR-GE ve inovasyon gibi alanlarda personel ihtiyacı karşılanırken, sanayi kuruluşları da finansal olanaklarını kullanmaları ve üniversitelerde filizlenen fikirlerin projeye dönüşmesine yardımcı olmaları halinde ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabilir" dedi.
/**YÖK, Kasım 2013 istatistikleri
     Lisan-Önlisans-Yüksek
     Lisans, Doktora Öğrencileri
Üniversiteler Toplam Sayısı
1- Ankara Üniversitesi 61.522
2- Atılım Üniversitesi 7.075
3- Başkent Üniversitesi 8.304
4- Çankaya Üniversitesi 6.094
5- Gazi Üniversitesi 75.305
6- Hacettepe Üniversitesi 41.025
7- Bilkent Üniversitesi 11.918
8- İpek Üniversitesi 181
9- Ortadoğu Teknik Üni. 26.678
10- TED Üniversitesi 638
11- TOBB ETÜ 4.690
12- Turgut Özal Üni. 5.267
13- Türk Hava Kurumu Üni. 5.153
14- Ufuk Üniversitesi 2.507
15- Yıldırım Beyazıt Üni. 6.032
Genel toplam 262.389
2014 yılı Ankara
üniversitelerinin toplam
akademisyen sayısı 19.180**/
.
/**
İllere göre öğrenci sayıları
İstanbul : 541.306
Ankara: 262.389
İzmir : 145.978
Konya : 100.688
Kocaeli: 69.976
**/

Kaynak: ANKA

30 Temmuz 2014 Çarşamba 10:47

İstanbul, Barış Aydın, Ekonomi