Asılsız İhbarlar 112 Gorevlilerini Bıktırıyor

Kastamonu Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimine her gün gelen yaklaşık bin 500 çağrıdan 50- 90 arasındakinin gerçek çıktığı belirtildi. 112 Komuta Merkezi Başhekimi Erbil Gökmuharremoğlu, telefon sapıkları yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlara verilecek hizmetin zaman zaman aksayabildiğini belirterek, vatandaşlardan dularlı olmalarını istedi. 112 Komuta Merkezi'nde basın toplantısı Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Erbil Gökmuharremoğlu, insan hayatında bir saniyenin bile önemli olduğunu vurgulayarak, 'Bunlarla uğraşmak büyük sıkıntı oluyor.

Kastamonu Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimine her gün gelen yaklaşık bin 500 çağrıdan 50- 90 arasındakinin gerçek çıktığı belirtildi. 112 Komuta Merkezi Başhekimi Erbil Gökmuharremoğlu, telefon sapıkları yüzünden gerçekten ihtiyacı olanlara verilecek hizmetin zaman zaman aksayabildiğini belirterek, vatandaşlardan dularlı olmalarını istedi.

112 Komuta Merkezi'nde basın toplantısı Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Erbil Gökmuharremoğlu, insan hayatında bir saniyenin bile önemli olduğunu vurgulayarak, "Bunlarla uğraşmak büyük sıkıntı oluyor. Arkadaşlarımızın, özellikle çok yoğun anlarda bu kişilere 'yarım saat arama, sonra devam edersin' dedikleri zamanlar oluyor" dedi.

TELEFON SAPIĞI KIZLAR

Daha önceki aylarda 18 yaşında bir kızın telefon sapıklığı yaptığını anlatan Dr. Gökmuharremoğlu, telefonla konuşurken görevlilerin kızın adresini öğrendiklerini, babası ve köy muhtarı ile irtibata geçip sorunu çözdüklerini belirtti. Tek ankesörlü telefon bulunan bir ilçeden arayan bir genç kızın da jandarma tarafından yakalandığını kaydeden Dr. Gökmuharremoğlu, telefon sapıklarının belli bir amacının olmadığını, kişisel tatmin, kendisine güvensizlik ve başkasıyla konuşamama gibi nhedenlerden kaynaklandığını söyledi.

ASILSIZ İHBARCIYA HAPİS

Kastamonu'da tespit edilen bir telefon sapığına hapis cezası verildiğini belirten Dr. Erbil Gökmuharremoğlu, 112'yi arayan bir kişinin ateşli silahla yaralama olayı olduğunu söylemesi üzerine verilen adrese polisle birlikte gittiklerini, ancak aramalar sonucunda ihbarın asılsız olduğunu tespit edildiğini söyledi. Erbil, bir gün sonra yine tüfekle yaralama ihbarının asılsız çıktığını, polisin çalışması sonrası asılsız ihbarı yapan kişinin yakalanıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını anlattı.

Dr. Erbil Gökmuharremoğlu, özellikle kış aylarında kardan kapanan köy yollarının açılması için, vatandaşların acil hasta oludğunu söyleyerek ambulans istediklerini, karayolları ve özel idare ekipleriyle birlikte gittiklerinde ise hasta olmadığını gördüklerini belirtti. - Kastamonu

Kaynak: DHA

13 Eylül 2011 Salı 11:18

Politika, Güncel