Aşiretlerden Partilere Tepki

Şanlıurfa'da İbrahim Tatlıses ve aşiret üyelerinin de bulunduğu 11 kişi bağımsız aday oldu.

Şanlıurfa'da, 12 Haziran'da yapılacak olan genel seçimler öncesi siyasi partilerin aday listelerinde yer bulamayan, aralarında milletvekilleri ile ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses ve aşiret üyelerinin de bulunduğu 11 kişi bağımsız aday oldu.

Listelere isyan eden ve seçimlere bağımsız olarak girme kararı alan güçlü aşiretlerin temsilcileri, "Aşiretlerin yok sayılarak, kimsenin bilmediği isimlerin aday gösterilmesini kabul edemediğimiz için böyle bir karar aldık" yorumunu yaptı. Adaylar, siyasi partilere yerel seçimlerde Ahmet Eşref Fakıbaba'yı bağımsız seçerek tepkisini gösteren kentin, ikinci kez mesaj vereceğine inandıklarını söyledi.

Özellikle AK Parti'nin Şanlıurfa'da bir önceki dönem seçilen 5 ismin üzerini çizmesi tepkilere yol açtı. İlk tepkiyi veren AK Parti Milletvekili Zülfikar İzol bağımsız aday olduğunu açıklarken, aday gösterilmeyen bir başka isim olan Çağla Aktemur Özyavuz'un eşi İbrahim Özyavuz da MHP'ye giderek adaylık başvurusu yapmış ve kendisine listenin 2'nci sırasına konulacağı sözü verilmişti.

Şanlıurfa'da etkin aşiretlerin başında gelen Bucak aşiretinin önde gelenlerinden, DYP eski Milletvekili ve Susurluk skandalının önemli isimlerinden Sedat Edip Bucak'ın kardeşi Ahmet Ersin Bucak da bağımsız aday oldu. Bucak, "Yerel seçimlerde Şanlıurfa'da iradesi yok sayılan halk, en güzel cevabı vermiştir. Bizim birçok yakınımız, aşiret üyemiz, AK Parti ve CHP'den aday adaylığı müracaatında bulundu. Ben şehrime hizmet etmek için bu göreve talip oldum. Ortaya çıkan listelerde aşiretlerin olmayışı da açıkçası hepimizi şaşırttı" dedi.

Kentin diğer etkin aşiretlerinden Şeyhanlı aşireti mensubu Mahmut Cevheri ise demokrasi adına ülkesini idare edecek kişiyi milletin seçmesi gerektiğini sürekli dile getirdiklerini belirterek, "Bu ülkede demokrasinin yaşatılması isteniyorsa, milletin kendi ülkesini temsil edecek kişiyi belirleyip seçmesi lazım. Bugün Urfa halkından aldığımız tepkileri gördüğümüzde, kendisinin asla tanımadığı, bilmediği dışarıdan insanlarla yönetilme tarzı kente reva görülmüştür ve bunun adına demokrasi demek asla mümkün değildir. Bölgede aşiret gerçeği vardır. Halkın iradesini yok sayan anlayış, yerel seçimlerde bağımsızlara vereceği kararlar ile cezalandırılacaktır" dedi.

Şeyhanlı aşiretinin bir başka mensubu olan Zeynel Fatih Şıhanlıoğlu da, listelerin misafir isimlerle hazırlandığını ve kendilerini yok sayan siyasi iradeye karşı bağımsız olarak mücadele edeceklerini ifade etti.

Aşiret temsilcilerinin yanı sıra AK Parti'de yer bulamayan ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'in de bağımsız aday olduğu kentte halk ise 2009 yılında yapılan yerel seçimleri hatırlatarak, "Bu şehirde herkes aşiret çocuğudur, ithal birine oy vermeyiz" yorumunu yapıyor.

Kaynak: DHA

13 Nisan 2011 Çarşamba 13:20

Politika, Güncel