Asker Selamı İçin Bir Açıklama Daha

Bergama Belediyespor Başkanı Hakkı Özlü, Van Büyükşehir Belediyespor ile oynadıkları maçın sonlarında yaşanan olayların üzücü olduğunu ancak bunun şehre ve kulübe mal edilemeyeceğini söyledi.

Bergama Belediyespor Başkanı Hakkı Özlü, Van Büyükşehir Belediyespor ile oynadıkları maçın sonlarında yaşanan olayların üzücü olduğunu ancak bunun şehre ve kulübe mal edilemeyeceğini söyledi.

Özlü, Spor Toto 3. Lig'de pazartesi günü Van Büyükşehir Belediyespor ile deplasmanda oynadıkları karşılaşmada oyuncuları Gökhan Çetinus'un 90. dakikada attığı gol sonrasında "asker selamı" vermesinin ardından yaşanan olaylara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Bergama Belediyesi Spor Salonu'nda, teknik direktör Hikmet Akıncı, takım kaptanı Mert Kaytankaş ve futbolcu Gökhan Çetinus'un katımıyla düzenlediği toplantıda, yaşanan olayları değerlendiren Özlü, futbolcularının hareketinin hiçbir tahrik amaç gütmediğini söyledi.

Gökhan'ın gol sonrası gelerek "asker selamı" verdiği, yedek kulübesinin arkasındaki tribünün, deprem sonrası dayanıksız olduğu gerekçesiyle seyirci alınmayan bir nokta olduğuna dikkati çeken Özlü, "Dolayısıyla gol sevincinin tahrik amaçlı yapılmadığı açıktır. Çünkü seyirciler, karşı tribündedir" dedi.
Özlü, yaşanan olayların üzücü olduğunu ancak bunun bir şehre ve kulübe mal edilemeyeceğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Biz takım olarak 2 gün önce Van'a gittik ve futbolcularımızla şehir içinde gezdik, en küçük tatsızlık yaşamadık. Tam tersine çok ilgi gördük. Van Büyükşehir Belediyespor Tesislerinde hiçbir polis koruması olmadan antrenman yaptık. Maç öncesi ve sırasında da Van Büyükşehir Belediyespor Başkan ve yöneticileri tarafından çık iyi ağırlandık.

Kendilerine bu nedenle teşekkür ediyoruz. Birkaç futbolcunun ve seyircinin yaptıkları, futbol sahalarına yakışmasa da Van Büyükşehir Belediyespor ile bir problemimiz yoktur."

Gol sevincinin siyasi yönlere taşınmasından duydukları rahatsızlığı vurgulayan Özlü, "Biz futbol takımıyız. İşimiz sadece futbol. Hiçbir zaman spora siyaseti karıştırmadık, bundan sonra da siyaseti siyasetçilere bırakıp biz işimize bakacağız" dedi.

Özlü, yaşanan olaylar sonrası Van Büyükşehir Belediyespor yöneticilerinin kendileriyle temas kurup kurmadıklarına ilişkin gazetecilerin sorusuna, "Hayır kurulmadı ama bizi maçtan önce çok iyi ağırladılar. Gidene kadar da ilgilendiler" dedi.

Teknik direktör Hikmet Akıncı da "asker selamının" yıllardır sahalarda yabancı futbolcular da dahil gol sevinci olarak zaman zaman sergilenen bir davranış olduğunu ve bunun bu şekilde tartışma konusu haline getirilmesinden rahatsızlık duyduklarını ifade etti.

Van Büyükşehir Belediyespor yönetiminin ve Vanlılar kendilerini çok iyi bir misafirperverlik gösterdiklerine işaret eden Akıncı, "Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ilinde maç oynadık ve orada çok iyi karşılandık. Bunu Van'a da mal etmemek lazım. Bu o an için saha içindeki bir sporcunun, o anki ne duygusunu bilemiyoruz, arkadaşımıza yaptığı tepkiden sonra gelişen spontone bir olay oldu, daha sonra da bu boyutlara geldi. Bizim amacımız, puan almaktı ve puanımızı aldık" diye konuştu.


"Bülent Uygun'dan öğrendim, arkadaşıma selam gönderdim"

Maçın 90. dakikasında attığı gol sonrası sevinciyle tartışma konusu haline gelen Gökhan Çetinus ise profesyonel futbolcu olduğunu ve futbolcular olarak maçlarda gol sevinçlerini değişik şekilde paylaştıklarını söyledi.

Sivaslı olduğunu ve çocukluk yıllarında ilk kez "asker selamı" vererek gol sevinci paylaşımını, uzun yıllar Sivasspor forması giyen ve teknik direktörlük yapan Bülent Uygun'dan gördüğünü ve bu sevinme modelinde o yıllarda çok etkilendiğini anlatan Çetinus, şöyle devam etti:

"Daha sonra İsrailli Balili de aynı asker selamını vermişti. Ben o maçlara sürekli gidiyor ve izliyordum. O benim hafızama kazınmıştı. Küçükken çok koyu bir Sivas taraftarıyımdır. Defans oyuncusuyum çok fazla gol atma şansım olmuyor ama daha önceki maçlarda da asker selamı vermiştim. mesela ağabeyim askerdeyken ona da selam göndermişimdir. Belki ileri ki dönemlerde o resimlerde çıkar. Bu maçtaki asker selamı vermemin nedeni, İstanbul'da şu an asker olan arkadaşım, maç öncesi konuştuğumuzda bana 'gol atacaksın' demişti; ben de bu golü tamamen iyi niyetli bir şekilde, hiçbir art niyet olmadan, ne bir siyasi açıdan ne bir provakatörlük olsun, bölücülük olsun hiçbirini gözetmeksizin, böyle bir şey düşünmeden tertemiz, samimi duygularımla bu selamı gönderdim."


"Olaylara anlam veremedim"

Çetinus, gazetecilerin yaşanan olayları nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusu üzerine de sevinç sonrası itilerek düşülmesi ve maç sonrası yaşananlara hiçbir anlam veremediğini belirtti.

Olayların neden çıktığını hala tam anlayamadığını vurgulayan Çetinus, şöyle konuştu:

"Yaşananlar verilen selamdan ötürü mü, yoksa sonuçta Van deplasmanı zor bir deplasman; 2-1 mağluptuk 90'da attığım golle onlar 3 puan değil, evlerinde 1 puana razı oldular. Belki onun vermiş olduğu bir stresle bana o müdahaleyi yaptılar, onun akabinde taraftarlar da belki onun için sahaya girdiler onu ben bilemiyorum."

Çetinus, gol sevinci sonrası kendisine müdahalede bulunan Van Büyükşehir Belediyespor'lu futbolcu Murat Yıldırım'ın kendisine ne söylediğinin sorulması üzerine de "O an ben 90'da atmış olduğum gol sevinciyle orada takımıma puan getirdiğim için yaşadığım sevinçle ne kimseyi duydum ne de oradaki olaylara anlam verebildim. Ne dediğini gerçekten bilmiyorum" dedi.

Gökhan Çetinus, bir soru üzerine sosyal medya üzerinden tehdit aldığına değindi.


"Takımın konsantrasyonu bozuldu"

Takım kaptanı Mert Kaytankaş ise olayların ve ondan da önemlisi sonrasında yaşanan tartışmaların takımın konsantrasyonuna olumsuz yansıdığını dile getirerek, şu görüşleri dile getirdi:

"Bu tür olayların yaşanmasını istemezdik. Takımda bir konsantrasyon dağılmışlığı var çünkü olaylar gereğinden fazla büyütüldü, şimdi de olayları toparlamaya çalışıyoruz. takınma konsantrasyonu yeniden sağlamamız lazım çünkü hafta sonu önemli bir deplasman maçımız var."

Kaytankaş, yakın zamanda benzer bir olayı Göztepe takımının Cizre'de oynadığı kupa maçında yaşadığına da dikkati çekerek, "Yarın başka bir takım yaşayabilir ve daha kötü olaylar da olabilir. Bence artık idarecilerin ve yetkililerin bir önlem alması gerekir" dedi.

Van Büyükşehir Belediyespor ile Bergama Belediyespor arasında Van'da oynanan karşılaşmanın son dakikalarında attığı golden sonra "asker selamı" veren Çetinus'a, Van Büyükşehir Belediyesporlu bazı futbolcu ve taraftar saldırmıştı.

Kaynak: EuroSport.com

10 Aralık 2014 Çarşamba 13:13

Hikmet Akıncı, Bergama, Büyükşehir Belediyespor, Van, Spor
YORUMLAR