'Asrı Saadette Kadına Verilen Değeri Yakalayamadık'

Erzurum Müftülüğü merkez vaizelerinden Dr.

Erzurum Müftülüğü merkez vaizelerinden Dr. Esra Hacı Müftüoğlu, Hazreti Muhammed (sav) döneminde verilen değeri günümüz kadınının hala yakalamadığını söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Erzurum İl Müdürlüğü Aile Danışma Merkezi, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda, 'ailenin psikososyal temelleri' konulu panel düzenlendi. Doç. Dr. Ayşe Okanlı'nın yönettiği panele Dr. Esra Hacı Müftüoğlu, avukat Saliha İyi ve psikolojik danışman Yrd. Doç. Dr. Birol Alver katıldı. Dr. Hacı Müftüoğlu, İslam'da ırklar ve cinsiyet üstünlüğünün bulunmadığını söyledi, İslam'da takvanın esas olduğunu ifade etti. Dr. Esna Hacımüftüoğlu, "Hazreti Muhammed (sav) döneminde kadın baş tacı edilmiştir .Bugünkü insanlık Hazreti Peygamber'in kadın konusunda çizdiği çerçeveyi hala yakalayamamıştır. Bugün İslam adına kadını küçümseyip onu ezenler farkında olmadan İslam kültürüne hakaret etmiş oluyorlar." dedi.

Avukat Saliha İyi, 'kadına şiddetin boyutu' konulu sunum yaptı. Türkiye'de 1970 yılından itibaren kadına uygulanan şiddet konusunda yasalarda iyileştirmeye gidildiğini vurgulayan İyi, "1970'ten itibaren kadına şiddeti ülke olarak dert edindik. Avrupa Birliği uyum yasaları gibi bir takım uluslararası hukukun gereği olarak iyileştirmelere gittik. İnşallah parlamentoda görüşülen ailenin korunması, şiddetin önlenmesine dair yasa tasarısı kabul edilir ve kağıt üzerinde kalmayıp uygulanır." diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Birol Alver, erkeklerin kadınlara karşı kibar, anlayışlı ve saygılı olmaları halinde toplumun ve ailenin daha mutlu ve dinamik olacağını kaydetti. Alver, kadınların eşlerinden her zaman anlayış, sevgi, saygı, bağlılık ve romantizm beklentisi içerisinde olduğuna vurgu yaptı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sultan Murat Aydın, Türk-İslam toplumunda kadına her zaman değer verildiğinin altını çizdi.

Kaynak: CHA

08 Mart 2012 Perşembe 16:42

Hz.Muhammed, Erzurum, Politika, Güncel