''Atatürk'ü Çok İçkici Olarak Gösteriyorlar, Katiyen Öyle Bir Şey Yok''

Mustafa Kemal Atatürk'ün Manevi Kızı Ülkü Adatape, Atatürk'ün Sabahtan Akşama Kadar İçki İçen Bir İnsan Olmadığını Söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Manevi Kızı Ülkü Adatape, Atatürk'ün sabahtan akşama kadar içki içen bir insan olmadığını söyledi. Adatepe, "Atatürk akşam sofralarında içerdi. O sofralar imtihan sofralarıydı. Herkesi çağırırdı ve herkesten akıl alırdı. Atatürk'ü öyle çok içkici olarak gösteriyorlar, katiyen öyle bir şey yok." dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle konferans vermek üzere Zonguldak'ın Ereğli ilçesine gelen Atatürk'ün Manevi Kızı Ülkü Adatape, 6 buçuk yaşına kadar sürekli Atatürk'ün yanında olduğunu söyledi. Adatepe konuşmasında, "Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, benim ismimin mutlaka "Ülkü" olmasını istemiş. Kız da olsa Erkek de olsa 'Ülkü ismi verilecek' demiş. O benim her şeyimdi. Benim arkadaşlarım yoktu. Ben onu bir dünya lideri olarak tanımıyordum. O benim babam gibiydi. Gözümü açtığımda Atatürk'ü görmek isterdim. O benim babam, annem, kardeşim arkadaşımdı. Atatürk'ü severken ruhunuzla gönlünüzle sevin. Atatürk'ü Dünya takdir ediyor. Sadece Türkiye değil. Atatürk'ü iyi tanımak lazım. Atatürk ile ilgili her şeyi çok iyi okuyun." dedi.

ATATÜRK VE MUSTAFA FİLMİ UYUŞMUYOR

Ülkü Adatepe Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Mustafa' filmindeki gibi sürekli alkol almadığını söylediği konuşmasında, "Atatürk içki içerdi diyorlar. Evet, Atatürk içki içiyordu ve hiçbir zaman milletinden saklamadı. Kadehini milletine karşı kaldırır ve içerdi. Ama Atatürk dendiği gibi sabahtan akşama kadar içki içen bir insan değildi, Atatürk akşam sofralarında içerdi. O sofralar imtihan sofralarıydı. Herkesi çağırırdı ve herkesten akıl alırdı. Yani Atatürk'ü öyle çok içkici olarak gösteriyorlar, katiyen öyle bir şey yok." dedi.

Konferans sonunda çocuklar Ülkü Adatepe ile fotoğraf çektirebilmek için kuyruk oluşturdu. - ZONGULDAK

Kaynak: CHA

08 Mart 2011 Salı 18:00

Politika, Güncel