Atina'da Cami İnşa Edilmesi

Yunanistan Ulaştırma Bakanı Hrisohoidis: 'Bakanlığım döneminde Atina'da cami inşa edilmesinden gurur duyuyorum'

Yunanistan Ulaştırma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, bakan olduğu dönemde Atina'da cami inşa edilmesinden gurur duyduğunu söyledi.

Altın Şafak (Hrisi Avgi) partisi milletvekili İlias Panayotaros'un camiyle ilgili soru önergesinin tartışıldığı sırasında mecliste gergin anlar yaşandı. 

Atina'nın, Avrupa'da camisi olmayan tek başkent olduğunu ve meclisin cami inşası için 8 yıl önce karar aldığını hatırlatan Hrisohoidis, şöyle konuştu:

"Ben insanları Pontuslu, Musevi, Ermeni, Budist, Hristiyan, Müslüman olarak ayırmıyorum. Benim için tek kriter anayasa ve kanunlara saygı göstermeleri. Böyle de yanıt vermekle kendimi daha çok Yunanlı hissediyor ve gurur duyuyorum. Ben bu ülkenin kültür ve değerlerini dile getiriyorum, siz ise hedefsiz davranıyor ve akılsız konuşuyorsunuz." 

Aşırı milliyetçi Altın Şafak partisinin cami konusundaki tutumunu eleştiren Hrisohoidis, bu tavrın Yunan halkının gerçek hisleri ve toplumun ihtiyaçları ile ilgisi olmadığını vurguladı.

Hrisohoidis, konuşmasında şunları kaydetti:

"Siz camiye hayır diyorsunuz, Ege'nin diğer yanından bazıları ise Ayasofya'yı cami yapacaklarını söylüyorlar. Siz de onlar da dünyayı daha da daraltarak kin saçıyorsunuz. Sizin düşündüğünüz Yunanistan hiçbir zaman olmadı, olduğu zaman da felaket getirdi." - Atina

Kaynak: AA

28 Kasım 2013 Perşembe 15:24

Mihalis Hrisohoidis, Yunanistan, Avrupa, Politika, Güncel