Av Köpeği Makü'de Yapılan Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde, boyun fıtığı tanısı konan av köpeği, cerrahi müdahale ile sağlığına kavuştu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde, boyun fıtığı tanısı konan av köpeği, cerrahi müdahale ile sağlığına kavuştu.
MAKÜ'den yapılan açıklamaya göre, Avrupa'nın en büyük Türkiye'nin ise donanımlı ilk hayvan hastanesi olan Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde, boyun fıtığı tanısı konan av köpeğinin, iki saat süren başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuştuğu bildirildi.
Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Sinan Şirin, yaptığı açıklamada, köpeğin ön ayaklarının üzerine basmakta sıkıntı yaşaması ve boynunu kaldıramaması nedeniyle sahibi tarafından kendilerine getirildiğini belirtti.
Doç. Dr. Şirin, yaptıkları muayene sonucunda hayvana boyun fıtığı tanısı konulduğunu ve iki saat süren başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu anlattı.
Köpeklerde bu durumun sıklıkla görüldüğünü dile getiren Şirin, "Bu durum bazen atlanabiliyor. Yanlış tanı konulabiliyor. Hatta ötenaziye bile gidebiliyorlar. Bunların tedavi edilebileceğinin, tekrar ayağa kalkabileceğinin bilinmesi önemli. En azından ötenazi edilmese bile bazılarına tekerlekli araba uygulanabiliyor. Ama ameliyatla, hatta daha hafif olanların ilaç tedavisiyle hayatlarını sürdürme şansları var. Bu tür operasyonlar üniversitemizde başarıyla yapılabiliyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

07 Aralık 2016 Çarşamba 17:10

Türkiye, Avrupa, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur, Sağlık