Av köpekleri ile protesto yürüyüşü yaptılar -

Giresun, Trabzon ve Samsun illerinden Ordu'ya gelen avcılar, av köpekleri ile yürüyüş yaparak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü protesto etti.

Giresun, Trabzon ve Samsun illerinden Ordu'ya gelen avcılar, av köpekleri ile yürüyüş yaparak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü protesto etti.

Değişik illerden gelen ve Şarkiye Mahallesi'ndeki şadırvan önünde toplanan grup, Sırrıpaşa Caddesi üzerinden tahıl pazarı mevkisine kadar yürüdü.

Yürüyüş boyunca slogan atan grupta sahiplerine eşlik eden av köpekleri renkli görüntüler oluşturdu.

Grup adına açıklama yapan Ordu Büyükşehir Avcılar Derneği Başkanı Serhat Çelebioğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün uygulamaları yüzünden artık avcılığın içerisinden çıkılmaz bir hal aldığını savundu.

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde çıkarılan yasaların avcılığı bitirme noktasına getirdiğini öne süren Çelebioğlu, şöyle konuştu:

"Bizler eğitimli ve doğasına sahip olan, doğa olmadan sürdürülebilir avcılığın mümkün olmadığı bilinci içerisindeyiz. Ağır kış şartlarında dernekler olarak yemleme ve koruma kollama faaliyetlerinde dahi bu işin bir parçası olmaktan asla vazgeçmedik. Avcılarımızın en büyük eğitim sistemi ve kültürümüzün parçası olan usta avcı çantacı ilişkileri de yok edilmiştir. Aslında ava saygı usta çantacı ilişkisinde avcıya yaşatılarak öğretilir. Şimdi Amerikan modeli olarak avlaklar işletmeye açılmaktadır. Bu uygulamayla tüm avlaklar özel işletmelere devredilebilir. Bunun sonucunda ise her gün av yapabilirsiniz ama yıl sonunda yaptığınız avın türüne göre vergi çıkacaktır. Bizler bu uygulamayı asla kabul etmiyor ve protesto ediyoruz."

Grup açıklamanın ardından alkışlı protesto yaparak dağıldı.

Kaynak: AA

27 Temmuz 2014 Pazar 17:12

Trabzon, Giresun, Avcılar, Ordu, Politika, Güncel