Avrupa'da İdlib'e destek gösterileri

Avrupa'da bazı kentlerde, Beşşar Esed rejiminin 'İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yer alan Hama ve İdlib'e yönelik saldırılarına tepki gösterileri düzenlendi.

Avrupa'da bazı kentlerde, Beşşar Esed rejiminin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yer alan Hama ve İdlib'e yönelik saldırılarına tepki gösterileri düzenlendi.
"We Are the Love (Biz Sevgiyiz)" inisiyatifi tarafından 18 başkentte eş zamanlı organize edilen etkinliğe, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp ve Arnavutluk'un başkenti Tiran'dan da destek geldi.
Saraybosna'daki gösteride, İdlib'de yaşanan insanlık dramına dikkati çekmek amacıyla üzerinde "We Are the Love" yazan bin adet beyaz balon gökyüzüne bırakıldı.
Göstericiler, neredeyse günaşırı hastane ve okulların bombalandığı Suriye'de yaşananlara son verilmesini istedi.
We are the Love Bosna Hersek Koordinatörü İsmail Cidic, bu uluslararası harekete katılarak İdlib'de öldürülen masum sivillerle dayanışma göstermeye karar verdiklerini söyledi.
Cidic, "Kırmızı çizgilerin hepsi aşıldı, okulların, hastanelerin bombalanması, masum sivillerin öldürülmesi savaş stratejisi olarak algılanıyor. Bunun kabul edilemez olduğu kanaatindeyiz." diye konuştu.
Gökyüzüne bırakılan bin adet balonun sembolik olduğunun altını çizen Cidic, "Projede 18 başkent yer alıyor. Ancak Brezilya, Kuzey Amerika ve Avrupa'dan başka şehirler de bu projeye destek olacağını duyurdu." ifadelerini kullandı.
Kuzey Makedonya
Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te de Suriye'de katledilen sivillerin sesini duyurmak için gökyüzüne We Are the Love yazılı beyaz balonlar bırakıldı. Meclis Binası önündeki Kadın Savaşçı Parkında düzenlenen etkinliğe çok sayıda Üsküplü katıldı.
We are the Love Üsküp Koordinatörü Muhammed Tahiri, bu eylemle, kamuoyunun dikkatini İdlib'de çekmek istediklerini söyledi.
Arnavutluk
Arnavutluk'taki eylemin merkezi başkent Tiran'daki "Rahibe Teresa" meydanı oldu.
Burada toplanan eylemciler, hastane, okul ve suçsuz sivillerin bombalanmasının durdurulması çağrısında bulundu.
Katılımcılar program kapsamında We are the Love yazılı pankartlar taşıdı, balonlar uçurdu.
Esed rejimi saldırıları
Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle İdlib ve Hama'nın yer aldığı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne 25 Nisan'da geniş çaplı saldırılaralar başlattı.
Sivil Savunma kaynakları, Esed rejimi, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya'nın, mayıs ayında İdlib iline düzenlediği hava ve kara saldırılarında en az 231 sivilin yaşamını yitirdiğini belirtmişti.
Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den beri ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Avrupa'da İdlib'e destek gösterileri - Son Dakika

Kaynak: AA

15 Haziran 2019 Cumartesi 18:36

Avrupa, İdlib, Güncel