Ayaz' Bebek, Anne ve Babasını Bağımlılıktan Kurtardı

Denizli'de yaşayan çift, uyuşturucu bağımlılığından 'Ayaz' ismini verdikleri iki aylık bebekleri sayesinde kurtuldu.

Denizli'de yaşayan çift, uyuşturucu bağımlılığından "Ayaz" ismini verdikleri iki aylık bebekleri sayesinde kurtuldu.
Lisede uyuşturucu kullanmaya başlayan Kardelen (19) ve Ali Osman U. (19), geçen yıl nisanda evlendi. Evlendikten sonra bağımlılıktan kurtulmak için tedavi gören çift, başarılı olamadı.
Özel bir hastanede 10 Ocak'ta doğum yapan Kardelen U, "Ayaz" adını verdikleri bebeklerinin rahatsızlanması üzerine tekrar tedavi olmaya karar verdi.
Denizli Devlet Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Uygulama ve Araştırma Merkezinde tedavi gören çift, ardından İstanbul'da psikiyatr Prof. Dr. Arif Verimli'den terapi almaya başladı.
"Oğlumuza bunu nasıl yaparız"
Bağımlılıktan kurtulan Kardelen U, gazetecilere yaptığı açıklamada, hamileliğinin ilk dört ayında kullandığı uyuşturucuya, bebeği doğduktan 15 gün sonra tekrar başladığını söyledi.
Hamileliğinde uyuşturucu kullanması nedeniyle bebeğinde çene titremesinin ortaya çıktığını anlatan Kardelen U, "Bebeğimi her öyle gördüğümde kendimden nefret ediyordum. Eşim ve ben kendimizden nefret ediyorduk 'Oğlumuza bunu nasıl yaparız' diye. Hatalarımızın farkına vardık ama biraz geç oldu. Çok büyük ders aldık, oğlumuzla sınandık." diye konuştu.
Denizli'de 16 gün tedavi gördüklerini belirten Kardelen U, "Arif Verimli hocamızın terapisi devam ediyor. İstanbul'dan döndükten sonra eşimle ayrı yaşamaya başladık ve birbirimize toparlanma süreci verdik." dedi.
Bebeklerinin durumunun da şimdi iyi olduğunu dile getiren Kardelen U, "Oğlumuz belki de rahatsız olabilirdi, herhangi bir sorunu olabilirdi. Bu kadar ağır bir şeyi oğlumuza yaşatacak duruma kadar geldiğimiz için çok pişmanız." ifadelerini kullandı.
Artık madde kullanmadığını ifade eden Kardelen U, "En büyük destekçim ilaç, tedavi veya doktor değil, oğlum ve onun kokusu. Onun kokusu, gülüşü, benim en büyük ilacım." şeklinde konuştu.
Eşi ve kendisinin çocuklarına bakabilmek için iş aradığını söyleyen Kardelen U, madde bağımlılarına, güzel bir hayat için bundan kurtulmaları tavsiyesinde bulundu.
Çifte tedavileri için destek olan, Kardelen U'nun annesi Vildan Y. ise çocukları ve torunlarını çok sevdiğini kaydederek, "Torunum benim dünyam. 5 evladım, 2 torunum var. Onlar için her şeyi göze aldım. Tedavimiz yapılıyor. Kızım çok iyi, oğluyla mutlu." dedi.

Kaynak: AA

09 Mart 2017 Perşembe 21:35

Ali Osman, İstanbul, Denizli, Kültür Sanat