Aydemir'den İslam Alimi Yunus Kaya'ya Vefa

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, 27 şubat 2015’te hakka vuslata eren Erzurum Ulemasından Yunus Kaya Hocayı rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, ‘Bir Dadaşça meşrepti, Dadaşça üslup ve Dadaşça bir vicdandı O.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, 27 şubat 2015'te hakka vuslata eren Erzurum Ulemasından Yunus Kaya Hocayı rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, 'Bir Dadaşça meşrepti, Dadaşça üslup ve Dadaşça bir vicdandı O. Kürsüler şahittir, minberler delil, elifçe yaşadı ve elifçe veda etti bize.' dedi.

'RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak, iki yıl önce darı ukbaya hicret eden Erzurumlu İslam Alimi Yunus Kaya Hocaefendi'yi andı. 'Erzurum, kendi ruh, gönül ve vicdanını seslendiren şahane bir zihin adamını, Yunus Kaya Hocamızı bundan iki sene evvel darı bekaya uğurladı.' diyen Milletvekili Aydemir, mütefekkir Erol Güngör'ün tespitini paylaştı.

'O, DADAŞLIK LAFZININ SON İFADESİYDİ'

Milletvekili Aydemir, ' Erol Güngör Hocamızın bir mütefekkir için "Onda bir alimin dikkat ve titizliği, bir sanatkarın zarafeti ve bir velinin ızdırabını görürdük." tarifine teslimiz. Bu satırlar merhum Yunus Kaya Hocamız için söylenmiş gibi. Alvarlı Efe Hazretleri meşrep ve üslubunun son temsilcisi, iman ve hakikat adamı olarak tanım bulan Dadaşlık lafzının son ifadesiydi. Akif diyor ya: "Şimdi kürsüdeki bir bilmediğim pir amma/ hiç de bigane değil kalbe o cazip sima." Tam da böyleydi. Bir Dadaşça meşrepti, Dadaşça üslup ve Dadaşça bir vicdandı o. Kürsüler şahittir, minberler delil, elifçe yaşadı ve elifçe veda etti bize. Aziz ruhuna binlerce Fatiha gönderip tazimle anıyorum.' diye konuştu. - Erzurum

Kaynak: İHA

24 Şubat 2017 Cuma 11:17

Yunus Kaya, AK Parti, Erzurum, Yerel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri