Aydın'da Keklikler Doğaya Salındı

Afyonkarahisar Şuhut Keklik Üretim merkezinden getirilen bin keklik törenle doğaya salındı

Çine'ye bağlı Sarnıç Köyü Aybelen mevkiinde, Afyonkarahisar Şuhut Keklik Üretim İstasyonu'ndan getirilen bin keklik, doğaya salındı.

Sarnıç köyü Aybelen mevkisinde kekliklerin doğaya salımı nedeniyle tören düzenlendi.

Orman ve Su İşleri 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, çevresel etkiler ve insan baskısı nedeniyle doğal habitatların bozulmaya devam ettiğini belirtti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün risk altında olan hayvan türlerini ve yaşam alanlarını korumak amacıyla da çalışmalar yürüttüğünü bildiren Bayrak, bu çerçevede oluşturulan istasyonlarda keklik ve sülün gibi türlerin yetiştirilerek doğaya salındığını ifade etti. 

Yıl boyunca bölgede 6 bin kekliğin doğaya salınacağını bildiren Bayrak, "Bunun 2 bin tanesi Aydın'da olacak. Doğal yaşamda yaban hayvanları var. Ancak insan baskısı, ekonomik gelişme, sanayileşme gibi etkenlerle zaman zaman doğal yaşamdaki hayvanlarımız zarar görüyor. ya da sayıları azalıyor. Aydın'a tahsis edilen 2 bin kekliğin, bin tanesi Koçarlı'ya bağlı Bağcılar köyünde bulunan sahaya yerleştirildi. Geri kalan bin kekliği de de Çine'ye bağlı Sarnıç Köyü'ne bıraktık" diye konuştu.

Bayrak, keklik salınan bölgede 3 yıl av yasağı konulduğunu da sözlerine ekledi.

Çine Kaymakamı Celalettin Cantürk ise, doğaya bırakılan kekliklere sahip çıkılması ve av yasağına uymayanları çağrısında bulundu.

Düzenlenen tören sonunda kekliklerin kafesleri açılarak doğaya salındı.

Çine İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Cemalettin Giden, Orman ve Su İşleri Aydın Şube Müdürü Sadık Yılmaz, Çine Orman İşletme Müdürlüğü Şefi Aşkın Cüre, Sarnıç Köyü Muhtarı Sadettin Öztürk, Çine Avcılar Derneği Başkanı Kenan Özhan ve avcılar katıldı. - Aydın

Kaynak: AA

19 Haziran 2013 Çarşamba 18:42

Çine, Aydın, Şuhut, Afyonkarahisar, Yerel