Aydın develer 1 ocak'tan itibaren küpelenip, kimliğe kavuşacak

Develer 1 Ocak'tan itibaren küpelenip, kimliğe kavuşacakAYDIN'da 7 yıl önce kurulan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından İncirliova ilçesinde, 3. Deve Güreşi Çalıştayı düzenlendi.

Develer 1 Ocak'tan itibaren küpelenip, kimliğe kavuşacak
AYDIN'da 7 yıl önce kurulan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu tarafından İncirliova ilçesinde, 3. Deve Güreşi Çalıştayı düzenlendi.
Çalıştayda konuşan Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı veya Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlanmak için başvurduk. Bakanlığa bağlanmamız halinde güreşler için destek alarak, bu kültürü devam ettireceğiz. Ayrıca 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Aydın'dan başlayarak tüm develerin kulak küpesi ve kimliği olacak. Kayıt dışı deve olmayacak dedi.
Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu 3. Deve Güreşi Çalıştayı, İncirliova Belediye Kültür Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Kadir Kılınç, çevre il ve ilçelerden gelen dernek yöneticileri ve deveciler katıldı. 2012 yılında 8 derneğin birleşmesiyle kurulan Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu, güreşlerde birçok kuralı değiştirdi. 71 noktada yapılan deve güreşleri için her yıl yeni kararların uygulandığı deve güreşlerinde, bu yıl daha disiplinli bir güreş hedeflendiği belirtildi. Ayrıca 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Aydın'dan başlanarak, tüm develerin kayıt altına alınıp, küpelenip, kimlik verileceği bildirildi.
'TÜRKİYE'YE YAYACAĞIZ'
Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanı Aytekin Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi
2012 yılında kurduğumuz federasyonumuzla çok yol katettik. Federasyon kurulduktan sonra bu işler de düzene girdi. Türkiye'nin birçok ilinde ve ilçesinde toplantıya katılanlar var. Çalıştayı yapmaktaki amacımız daha güzel deve güreşleri yapmak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvuru yaptık. İki bakanlıktan birisine bağlanacağız. Bakanlığa bağlandığımız an daha güzel bir deve güreşi yapılacak. Çünkü destek alacağız. Belediyelerin üstünden bu yük kalkmış olacak. Bu kültürü uzun yıllar yaşatacağız. Bakanlığa bağlandığımızda develeri kayıt altına aldıracağız. 2020 yılı 1 Ocak'tan itibaren tüm develer kayıt altına alınıp, küpeli ve kimlikli olacak. Şu ana kadar hiç kimsenin kayıtlı devesi yoktu. Önce bu kayıtlar Aydın'dan başlayacak, daha sonra ise tüm Türkiye'ye yayacağız. Çünkü kayıtsız develeri Türkiye'de bir yerden bir yere götürmek çok zor. Deveciler, konulan kurallara uymak zorundalar. Uyarlarsa rahat olur, uymazlarsa sıkıntı büyür. Derdimiz bu kültürün yaşamasıdır. Güreşlere resmi hakemler atadık. Daha düzenli olmasını sağladık. Disiplin kurulları oluştu.
'İZİNSİZ HİÇBİR GÜREŞ YAPILMAYACAK'
Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Kadir Kılınç ise, Ülkemizde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 4 Temmuz 2004 yılında kabul edildi. 7199 sayılı kanunun 11'inci maddesinde hayvanları birbirleriyle dövüştürmek, festivaller izne tabi tutulmuştur. Boğa, deve ve at yarışları da bunlardan izne tabi tutulan yarışlardan. İzin alınmadan bu tür güreşler yapılırsa bunun cezai işlemleri var. Bunların denetimi ise Milli Parklar Doğa Koruma Müdürlüğü tarafından yapılmakta. Buraya katılanlara da bunları anlatıyoruz. Kültüre ve hayvan haklarına dayalı yarışlar ve güreşler yapılması için buradayız. Hayvanlara eziyet, kötü muamele işkence gibi durumlarda 3 bin 897 lira para cezası uygulanır dedi.

Aydın develer 1 ocak'tan itibaren küpelenip, kimliğe kavuşacak - Son Dakika

Kaynak: DHA

03 Kasım 2019 Pazar 18:27

Doğa Koruma ve Milli Parklar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Aytekin Kaya, İncirliova, Türkiye, Küpeli, Aydın, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri