Azadi Street Filmi Gösterime Girdi

Yönetmenliğini Mustafa Karakaya'nın yaptığı çekimleri İran ve Türkiye'de gerçekleştirilen Azadi Street filmi, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen 15.Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde gösterime girdi.

Yönetmenliğini Mustafa Karakaya'nın yaptığı çekimleri İran ve Türkiye'de gerçekleştirilen Azadi Street filmi, Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından organize edilen 15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde gösterime girdi. Dünyamızda yaşanmış yada yaşanmakta olan savaş,toplumsal bunalım ve bunlara tanıklık eden ezilen ya da direnen insanlarının öykülerinin yer aldığı Siyah Bölümde yer alan Azadi Street filmi Taksim'de ve Kadıköy'de 3 gün boyunca ücretsiz olarak halka izletildi.

Film gösteriminin ardından yapılan söyleşide Yönetmen Mustafa Karakaya, izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Bir izleyicinin filmi yapmadan önce konuyla ilgili yeterli araştırma yapılıp yapılmadığı sorusuna Karakaya, 3 kişilik bir ekiple İran'a gidilerek katılımlı gözlem ve arşiv görüntüleri için çekim yapıldığını belirterek senaryonun gerçeklere dayandırıldığını söyledi.

Çekimleri İran'ın Tebriz, Tahran, İsfehan, Şiraz şehirlerinde ve Nevşehir'de gerçekleşen Azadi Street filmi İran'da çeşitli nedenlerle ülkesini terk etmek zorunda kalan bir mültecinin gerçek yaşam hikayesini anlatıyor. Filmin başrolünde İranlı oyuncu Tina Pakan ve Yer Gök Aşk dizisi oyuncularından Özlem Ulukan oynadı. Yönetmenliğini Mustafa Karakaya, Genel Koordinatörlüğünü Gazeteci İsrafil Baran ve Görüntü Yönetmenliğini Galip Hasan Temur'un yaptığı filmde tamamen yerli ekip görev aldı.

Kapadokya'nın ilk film fabrikası olan Katpatuka Film'in ilk çalışması olan Azadi Street'in çekimleri yaklaşık bir yıl sürmüştü. Ön elemeyi geçen 60 filmin gösterime girdiği "Sistem Hatası" başlığı altında gerçekleştirilen festival 2 Ekim'de sona erdi. Gösterime giren filmlerle ilgili detaylı bilgiler kitaplaştırılarak tüm izleyicilere ücretsiz olarak dağıtıldı. - NEVŞEHİR

Kaynak: İHA

04 Ekim 2012 Perşembe 12:51

Taksim, Türkiye, İran, Mustafa Karakaya, Yerel