Azılı Terörist Bin Ladin'den Eşine Duygusal Mektup!

Birçok masum cana kıyan Ladin'in evinde ele geçirilen belgeler arasında eşine yazdığı, 'Sevgili karım...Göz bebeğim, kalbimi aşkla doldurdun...' diye başlayan mektup dikkat çekti.

Terör örgütü El Kaide'nin öldürülen lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'daki baskın sırasında evinde ele geçirilen belgeler, Ladin'in Arap Baharı sırasında takipçilerine talimatlarından karısına aşk mektubuna, hangi kitapları okuduğundan örgüte nasıl elemen seçtiğine ve hayatına dair bazı detayları ortaya koyuyor.

Bu belgeler arasında en çok dikkat çeken ise ABD'nin yıllarca peşinden koştuğu başına milyon dolar ödül koyduğu ve büyük operasyonla öldürdüğü azılı terörist Ladin'in eşine yazdığı "Sevgili karım...Göz bebeğim, kalbimi aşkla doldurdun..." diye başlayan mektup dikkat çekti.

"ÇOK BÜYÜK VE MUHTEŞEM"

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, El Kaide'nin 2011 yılında öldürülen lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'daki baskın sırasında evinde ele geçirilen bazı belgelerini yayınlamıştı.

Yazılı ve görsel 100'ü aşkın materyal Ladin'in hayatına ve görüşlerine dair bazı bilgiler de sunuyor. Bir mektubunda, Arap Baharı olaylarını "çok büyük ve muhteşem" gelişmeler olarak nitelendiren Ladin, bunun tüm Müslüman dünyasını içine alacağını öngörüyor.

Bu noktada takipçilerine, halkları tiranlara karşı isyana teşvik etme öğüdü veren Ladin, bunun da "dini bir gereklilik" olarak sunulması ama ilk aşamada halifelikle bağlantılandırmadan yapılması gerektiğini belirtiyor.

Ladin, rejimlerin iktidarına son verilmesinin ardından da özellikle de gençler arasında kendi istedikleri yönde farkındalık oluşturulmasına geçilmesi, bunun için de yazılı ve görsel tüm kapasitelerin kullanılması talimatı veriyor. Bu noktada da Ladin, özellikle Yemen olmak üzere her yerde polis ve askere karşı operasyonların durdurulmasını emrediyor.

AMERİKALILARA YAZILAR

Amerikan halkına da mektup yazan Ladin, ABD'nin kendileriyle savaşlarında başarılı olamayacağını savunuyor.

"Tarihinizdeki en uzun ve en pahalı savaşınız bizimle ve bizim içinse daha yolun yarısındayız" ifadesini kullanan Ladin, ABD'deki "akıllı adamların" bu savaşı kazanmanın yolu olmadığını bildiğini öne sürüyor. Ladin, Amerikan halkına, onlarla savaşlarının kendileri için "ibadet" olduğunu belirtiyor.

KARISINA AŞK MEKTUBU

Ladin'in, eşlerine, kardeşi ve diğer akrabalarına, onların durumlarına dair kaygılarını dile getirdiği birçok mektup yazdığı da görülüyor. Ladin'in, eşlerinden birine yazdığı mektup ise hayli ilginç detayları barındırıyor.

Mektupta, "sevgili karım, göz bebeğim, kalbimi aşkla, mutlu anılarla doldurdun, senden uzakta olduğumdan ne zaman seni düşünsem gözlerim yaşlarla doluyor, bu dünyada başıma gelen en değerli şeysin" gibi ifadeler kullanan Ladin'in, çok eşli olmasına rağmen karısına, "Senin üzerine evlenmeyeceğim, senin gibi bir kadın bulamam, Allah bizi bu dünyada tekrar bir araya getirene kadar cihat yolunda kalacağım, bu dünyada görmek mümkün olmazsa da öteki dünyada görüşeceğiz" yazması dikkati çekiyor.

Mektubunda, karısına, kendisinin öldürülmesi halinde ailesinin yanına dönmesi ve çocuklarını iyi şekilde yetiştirmesi vasiyetinde bulunan Ladin, "Benden sonra evlenmek istersen de buna karşı değilim. Ama cennette gerçekten senin benim karım olmanı istiyorum" ifadesini kullanıyor.

ELEMAN SEÇİMİNDE İLGİNÇ SORULAR

Ladin'in kaldığı yerde, örgüte katılmak isteyenlere yönelik hazırlanan formlar da ele geçirilmişti.

Formlarda, kişilerin eğitim durumlarından hobilerine varıncaya kadar birçok soru yöneltilirken, özellikle şu sorular dikkati çekiyor:

"İntihar eylemi düzenlemek ister misiniz? Şehit olduğunuzda kime haber vermemizi istersiniz? Cihat topraklarına ulaşma tarihiniz nedir ve ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz? Kimya, iletişim gibi alanlarda çalışan veya uzman olanları tanıyor musunuz? Herhangi aile üyeniz veya arkadaşınız hükümette çalışıyor mu ve bizimle işbirliği yapmak ister mi?"

LADİN'İN KÜTÜPHANESİ

Ladin'in ele geçirildiği evdeki kütüphanesindeki kitaplar da dikkati çekiyor. Noam Chomsky'nin "Gerekli İllüzyonlar: Demokratik Toplumlarda Düşüncenin Kontrolü" ile "Hegemonya ve Hayatta Kalma: Amerika'nın Küresel Egemenlik Arayışı" kitaplarının yanı sıra Bob Woodward'ın "Obama'nın Savaşları" ve Paul Kennedy'nin "Büyük Güçlerin Yükselişi ve Çöküşü" gibi kitaplara kütüphanesinde yer veren Ladin'in, şu kitapları da aldığı görülüyor:

"David Griffin'in 'Yeni Pearl Harbor: Bush Yönetimine Dari Rahatsız Edeci Sorular ve 11 Eylül Saldırıları', Willard Matthias'in 'Amerika'nın Stratejik Hataları', Michel Chossudovsky'in 'Amerika'nın Terörizmle Savaşı', Hanna Rogan'ın 'El Kaide'nin Online Medya Stratejileri', Greg Palast'ın 'Paranın Satın Alabileceği En iyi Demokrasi', Anthony Sutton'un (Paranın Satın Alabileceği En İyi Düşman)."

Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra Ladin'in kütüphanesinde, "İslam'ı Anlamak için Kısa Rehber (I. A. Ibrahim)", "İspanya'da 756-1031 yılları arasında Hristiyanlık ve İslam (C. R. Haines)" ve "Sivil Demokratik İslam: Ortaklar, Kaynaklar ve Stratejiler (Cheryl Benard)" gibi dinlerle ilgili bazı kitaplar da bulunuyor. Ladin'in kütüphanesinde "Delta Force: Xtreme-2" adli video oyununun bile olduğu görülüyor.

Kaynak: AA

22 Mayıs 2015 Cuma 01:27

Amerika Birleşik Devletleri, Usame Bin Ladin, Politika, Dünya, Güncel, Son Dakika

Son Dakika

Son Dakika Haberleri