B12 Vitamin Eksikliği Deprasyona Neden Oluyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Hakan Keski, B12 vitamin eksikliğinin depresyona neden olduğunu söyledi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Hakan Keski, B12 vitamin eksikliğinin depresyona ve unutkanlığa neden olduğunu söyledi.
Keski uzun süre tedavi edilmeyen B12 vitamin eksikliğinin depresyon, unutkanlık, sinir hasarı ve yorgunluk hissine neden olabileceğini belirten Keski, “Kanda B12 (kobalamin) miktarının düşmesi ile beraber homosistein ve metilmalonik asitin (MMA) yükselmesiyle teşhis edilen B12 eksikliği yorgunluk, çarpıntı, nefes darlığı, baş ağrısı, ağrılı ve kırmızı bir dil, bulanık görme, el ve ayaklarda karıncalanma gibi belirtileriyle de kendini hissettiriyor.” dedi.
Uz. Dr. Keski, düşük B12 düzeyi erken teşhis edilip takviye alımına kalıcı hasar oluşmadan başlandığında sonuçlarının engellenmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Keski, “Vücutta B12 vitamini emilimini engelleyen bir hastalık olan pernisyöz anemi, B12 vitamini eksikliğinin sık görülen sebebidir. B12 vitamini içeren besinlerin yeteri kadar tüketilmemesi, yeterli beslenmeye rağmen emilim bozukluğundan yeterince faydalanılmaması, aşırı alkol kullanımı, antiasit ilaçlar, proton pompa inhibitörleri, H2reseptör antagonistleri B12 vitamin emilimini bozar. Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde B12 vitaminin günlük vücut depolarından kaybı normalden 2 kat fazladır.” diye konuştu.

Kaynak: CİHAN
25 Şubat 2014 Salı 16:47

Son Dakika