Baba' Filminin Ünlü Oyuncusu Hayatını Kaybetti

Oscarlı ünlü oyuncular Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı unutulmaz The Gotfather (Baba) filminde oynayan Abe Vigoda, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Oscarlı ünlü oyuncular Marlon Brando ve Al Pacino'nun başrollerini paylaştığı unutulmaz The Gotfather (Baba) filminde oynayan Abe Vigoda, 94 yaşında hayatını kaybetti.
Tam adı Abraham Charles 'Abe' Vigoda olan ünlü aktör, yönetmen Francis Ford Coppola'nın başyapıtı olan 'Baba' filmindeki 'Sal Tessio' karekteriyle hafızalarda yer etmişti. Yazar Mario Puzo'nun 'Baba' adlı romanından aynı adla sinemaya uyarlanan filmdeki 'Sal Tessio' karakterini canlandıran ünlü aktör, 1970'li yıllara damga vuran Barney Miller dizisinde başrol oynamıştı. Sinema eleştirmenleri tarafından ilginç mimikleri ve yüz hatları nedeniyle önemli karakter oyuncularından biri sayılan Abe Vigoda, serinin ikinci filmi olan The Godfather ile birlikte yaklaşık 40'tan fazla sinema filminde rol almıştı.
New York'ta yaşayan güçlü bir İtalyan mafya ailesinin hikâyesini anlatan Baba filmi, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryo (Francis Ford Coppola, Mario Puzo) dallarında Oscar kazanmıştır. 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından 'kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli' filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
Film ayrıca, IMDB.com'un en iyi 250 film listesinde uzun süre ilk sırada yer almış, Temmuz 2008'de Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) filmine kaptırmıştır.

Kaynak: CİHAN

27 Ocak 2016 Çarşamba 11:30

Francis Ford Coppola, Al Pacino, Marlon Brando, Politika, Güncel