Bakan Çelik'in Berlin'de

Devlet Bakanı Faruk Çelik, İki Günlük Berlin Ziyaretini Düzenlediği Basın Toplantısıyla Değerlendirdi.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, iki günlük Berlin ziyaretini düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi.

Faruk Çelik, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği Residansında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Bakan Böhmer ile Almanya'ya göçün 50. yılıyla ilgili 2011 yılında yapılacak çalışmaları değerlendirdiklerini ve bir mutabakata vardıkların kaydetti. Çelik, bu mutabakata göre bir komisyonun kurulması ve 2011 yılının özellikle ikinci yarısında çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine karar verdiklerini söyledi.

Buna göre, göçün 50. yılında gerçekleştirilmesi düşünülen etkinliklerin en önemlisi -1961 yılındaki ilk tren gibi -Sirkeci garından Almanya'ya yol alacak bir tren seferi olacak. Tren, içindeki heyetle birlikte Türkiye'den Almanya'ya kadar gelecek. Bunun yanında, Türk ve Alman sanatçıların katılacağı konserler verilmesi, öykü yarışmalarının düzenlenmesi gibi farklı etkinlikler de kurulacak komisyonda tasniflenip karara bağlanacak.

Bir diğer gündem maddesi olarak Türkiye'den Almanya'ya göç eden vatandaşlarımızın diploma denkliği sorunu olduğunu söyleyen Bakan Çelik ?İlgili bakanlıkların yetkilileri bu toplantıda hazır bulundular. Bu denkliğin çözümü ile ilgili federal düzeyde bir çalışmanın olduğunu ve ilkbahar aylarında bakanlar kurulu kararlarının alındıktan sonra bir yasal düzenlemeye gidileceğini ifade ettiler" dedi. Faruk Çelik, önümüzdeki birkaç ay zarfında bakanlar kurulunun alacağı kararla konunun bir çözüme kavuşturulacağını sözlerine ekledi.

Vatandaşlarımızın eğitim alanında yaşadığı sorunların da uzunca bir konu başlığı olarak görüşüldüğünü söyleyen Devlet Bakanı Çelik, konuyla ilgili olarak özellikle okul öncesi eğitimle ilgili sorunların masaya yatırıldığını belirtti.

Vize sorunuyla ilgili olarak ise Avrupa Birliği Adalet Divanının aldığı kararların ortada olduğunu söyleyen Çelik, ilgili Alman bakanın birkaç hafta içerisinde işverenlerle alakalı bir düzenlemenin gerçekleşeceğini kendisine ilettiğini belitti. ?Öte yandan Avrupa Adalet Divanının aldığı karar bir bütünlük arz ediyor" diyen Çelik, bu konunun da takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki genel seçimler için bulundukları ülkelerde oy kullanabilmeleri meselesini de gündeme getirdiklerini söyleyen Bakan Çelik, ?Şu anda acı olan tablo yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın bu çağda, bu imkanlarla oy kullanamamaları garipliğidir. Bu garabetin ortadan kalkması gerekiyor. Biz farklı tekliflerde bulunduk. Gerekirse kültür merkezlerinin, spor salonlarının ve benzeri uygun alanların da tahsisinin mümkün olabileceğini söyledik. Fakat kendileri daha çok başkonsolosluk ve büyükelçilik bünyesinde oy kullandırmaktan yana yaklaşımda bulundular. Bunların detayları tabi ki konuşulacak ve buna göre bir nihai karara varmış oyacağız" şeklinde konuştu.

Faruk Çelik, Kurtlar Vadisi Filistin filminin Almanya'da gösteriminin yasaklanması hakkında ne düşündüğü sorulması üzerine ise ?Hakaret olmadığı sürece, başkalarının hürriyetini kısıtlamadığı sürece özgürlük esastır. Bu film ne amaçla yasaklandı bilmiyorum ama Avrupa'da hatta Türkiye'de bile milletin değer yargılarının aleyhine, Türklere dönük, Müslümanlara dönük çok enteresan yayınlar ortaya konuyor, fikirler -kitaplar ortaya konuyor. Aynı hassasiyetin o alanlarda da gösterilmesini istiyoruz. Burada adalet istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Berlin temasları çerçevesinde bir grup Türk işadamıyla da biraraya gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, bugün Türkiye'ye dönecek.

Kaynak: DHA

26 Ocak 2011 Çarşamba 05:55

Dünya