Bakan Eroğlu'dan, Kütahya'ya Yatırım Müjdesi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, 190 milyon liraya mal olacak 39 yatırım müjdesiyle Kütahya'ya geleceği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, 190 milyon liraya mal olacak 39 yatırım müjdesiyle Kütahya'ya geleceği bildirildi.

Orman ve Su işleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 6 Nisan'da Kütahya'yı ziyaret edecek olan Eroğlu'nun Kütahya'da 10 tesisin açılışını yapacağı ve 17 tesisin temelini atacağı belirtildi.

Dumlupınar Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenecek törende tamamlanan 10 tesisin açılışının yapılacağı ve inşa edilmesi planlanan 17 tesisin temelinin atılacağının ifade edildiği açıklama şu ifadelere yer verildi:

"Simav Söğüt Göleti, Eger HES, Emet Günlüce Beldesi Hamam Deresi Taşkın Koruma, Merkez Kınık Köyü ve Arazileri Taşkın Koruma, Şaphane İnceğiz Köyü Taşkın Koruma, Merkez Elmalı Köyü ve Arazileri Taşkın Koruma, Tavşanlı Ayvalı Köyü Arazisi 2. Kısım Taşkın Koruma, Merkez Sırören Köyü Taşkın Koruma, İşletme Bakım Programından Yapılacak Taşkın Tesisleri (11 adet) ve Tavşanlı Kocaçay Taş Tahkimatı'nın açılışı yapılacak. Beşkarış Sulaması, Aslanapa Kureyşler Barajı, Hasanlar Sulaması, Gediz Göleti ve Sulaması, Hisarcık Güldüren Göleti, Simav Söğüt Göleti Sulaması, Merkez Yoncalı Termal Merkezi Taşkın Koruma, Dumlupınar Küçükaslıhanlar Köyü Taşkın Koruma, Merkez Belkavak Köyü Taşkın Koruma, Merkez Sünnetyenice Köyü Taşkın Koruma, Emet İlçe Merkezi Taşkın Koruma, Şaphane Karamanca Beldesi Taşkın Koruma, Domaniç Sarıot Köyü Taşkın Koruma, Çavdarhisar Afşar Köyü Taşkın Koruma, Gediz Cebrail Beldesi Taşkın Koruma, Tavşanlı Balıköy Kasabası ve Arazisi Taşkın Koruma ve Merkez Akoluk Köyü Taşkın Koruma'nın tesislerinin de temeli atılacak."

Açılışı yapılacak ve temeli atılacak olan 27 adet tesisin 99 milyon liraya mal olacağının kaydedildiği açıklamada, 137 bin 40 dekar arazinin sulanacağı, 7 milyon kilowatt saat hidroelektrik enerji üretileceği ve 540 dekar tarım alanı, 3 ilçe, 11 köy ve 26 yerleşim yerinin taşkınlardan korunacağı vurgulandı.

Açıklamada, Eroğlu'nun, Kütahya'ya programı çerçevesinde 39 müjde vereceği, baraj, gölet, sulama, dere ıslahları, ağaçlandırma, fidan üretimi, bal ormanı, orman köylülerine kredi ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşan 39 müjdenin yatırım bedelinin de 190 milyon lira olarak hesaplandığına yer verildi. - KÜTAHYA

Kaynak: AA

04 Nisan 2013 Perşembe 13:20

Dumlupınar, Tavşanlı, Veysel Eroğlu, Kütahya, Yerel