Bakanlığa, 'Dağ Keçileri Avlanmasın' Başvurusu

Tunceli Barosu, yöre insanları tarafından kutsal kabul edilen dağ keçilerinin yasadışı avlanmasının önüne geçilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Tunceli Barosu, yöre insanları tarafından kutsal kabul edilen dağ keçilerinin yasadışı avlanmasının önüne geçilmesi amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu.
Tunceli Barosu tarafından yapılan açıklamada, kentte son dönemlerde dağ keçisi türlerine yönelik yasadışı avlanma faaliyetlerinin arttırıldığı belirtilerek, "Belirtmek gerekir ki Dağ Keçileri yöre mitolojisinde önemli yer tutan ve kutsiyet taşıyan canlılardır. Yöre mitolojisinde Dağ Keçileri'ne dair pek çok söylence bulunmaktadır. Dağ Keçileri yörede Alevilik açısından son derece önemli inanç alanları olan Ana Fatma ve Düzgün Baba'nın kutsiyet taşıyan canlıları olarak bilinir. Dağ Keçileri'nin bir kısım türü Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesine |IUCN| göre Soyu Tehlikedeki Türler arasındadır. İl genelinde yayılış gösteren dağ keçilerine yönelik avlanma faaliyeti gerek personel sayısının azlığı ve gerekse de denetimlerin yetersizliği sebebiyle büyük oranda engellenememektedir" denildi.
Açıklamada, bakanlıktan gerekli tedbirleri alması talep edildi. - TUNCELİ

Kaynak: İHA

30 Aralık 2016 Cuma 11:42

Uluslararası Doğayı Koruma BirliğiOrman Ve Su İşleri BakanlığıTunceli