Balıkçılar Otobüsü Yatakhaneye Çevirdi

DÜZCE'nin Akçakoca İlçesi açıklarında 1 aydır avlanan Fatsalı balıkçı 50 yaşındaki Ergün Koç'un tayfalarının bir bölümü yatakhaneye dönüştürülen otobüste yatıp kalkıyor.

DÜZCE'nin Akçakoca İlçesi açıklarında 1 aydır avlanan Fatsalı balıkçı 50 yaşındaki Ergün Koç'un tayfalarının bir bölümü yatakhaneye dönüştürülen otobüste yatıp kalkıyor.

15 yaşından bu yana balıkçılık yapan Ordu Fatsalı Ergün Koç, av sezonunun başladığı 1 Eylül tarihinden itibaren 45 metre uzunluğundaki teknesiyle Karadeniz'de şehir şehir geziyor. Ergün Koç, 45'i teknede, 18'i limanda yüklemede görevli toplam 63 tayfası ile birlikte 1 aydır Akçakoca açıklarında avlanıyor. Ergün Koç, 45 metre uzunluğundaki teknesiyle açıldığı denizde 30 saatte yaklaşık 700 kasa hamsi ile Akçakoca Limanı'na döndü. Hamsi kasaları limanda kamyonlara yüklenerek çevre illere gönderildi.

Ergün Koç, 45 tayfası ile teknede kalırken, yükleme işinde görevli 18 kişi ise yatakhaneye çevirilen 1987 model eski otobüste yatıp kalkıyor. Fatsalı balıkçılar, otobüsün içine konulan ranzalarda yatıp kalkarken, yemeklerini de otobüsün yanına kurdukları çadırda yapıyor. Ergün Koç, yatakhaneye çevirdikleri otobüsün de gittikleri her şehire peşlerinden geldiğini söyledi. Maliyeti düşürmek için 36 yıldır otobüsü yatakhane olarak kullandıklarını belirten Ergün Koç, şöyle konuştu:

"1 Eylül'den bu yana denizlerdeyiz. Akçakoca'ya geleli 1 ay oldu. Biz teknede kalıyoruz. Ancak yüklemede görevli olanlar otobüste kalıyor. Otelde, pansiyonda kalmaya kalksak maliyet çok artar. Bu yüzden yıllardır otobüsü kullanıyoruz."

Ergün Koç, geçen yıla göre hamsinin bu sene az olduğunu da söyleyerek, "Geçen yıl sezon boyunca 70-80 bin kasa hamsi avlamıştık. Bu sene bu rakamlara ulaşamayız. Bu sene palamut verimli geçti. Palamut da hamsiyi yediği için hamsi bu sene az. Bu yüzden hamsinin fiyatı düşmez" diye konuştu.

- Zce

Kaynak: DHA

06 Aralık 2016 Salı 13:58

Ergün Koç, Akçakoca, Ordu, Ekonomi