Balıkesir'de 82 Büyükbaş Hayvan Şarbon Nedeniyle Telef Oldu

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde bir kooperatife ait 170 büyükbaş hayvandan 82'sinin şarbon nedeniyle telef olduğu bildirildi.

Balıkesir'in Dursunbey ilçesinde Türkiye'nin bir zamanlar kabusu olan şarbona rastlandı. 170 büyükbaş hayvandan 82'si şarbon nedeniyle telef oldu.

82 HAYVAN TELEF OLDU

Dursunbey Kaymakamı Yaşar Aksanyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hamzacık Mahallesi'nde Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin (TKK) teşvik kredisiyle alınan hayvanlardan 82'sinin şarbon hastalığından dolayı telef olduğunu söyledi.

MAHALLE KARANTİNA ALTINA ALINDI

Büyükbaş hayvan çiftliğinde 9 Haziran'da başlayan hayvan ölümleri nedeniyle araştırmalar yapıldığını belirten Aksanyar, şunları kaydetti:
"Araştırmalar neticesinde şarbon hastalığı görüldü. Bu hastalık nedeniyle 170 büyükbaş hayvandan 82'sinin şarbon hastalığı nedeniyle öldüğü belirtiliyor. Şarbon insanlara da bulaşabilen bir hastalık olduğu için sağlık teşkilatımız da çalışmalara başladı ve gereken önlemlerini aldı. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz de şarbon teşhisi neticesinde Hamzacık Mahallesi'ni karantina altına aldı. Mahallede bulunan tüm hayvanların aşılamaları yapıldı. Gereken önlemler alındı. Tüm ekiplerimizle mücadelelerimiz ve kontrollerimiz devam ediyor."

Kaynak: AA

14 Haziran 2016 Salı 18:39

Yaşar Aksanyar, Dursunbey, Balıkesir, Güncel