Barajda Sandal Alabora Oldu, 1 Kişi Kayıp

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Emirhan köyü yakınlarında Gelingüllü Barajı'nda sandalın alabora olması sonucu balık tutmaya çalışan iki kişiden biri olan 31 yaşındaki Mesut Kaplan suya düşerek kaybolurken, diğeri ise kendi çabasıyla kurtulmayı başardı.

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Emirhan köyü yakınlarında Gelingüllü Barajı'nda sandalın alabora olması sonucu balık tutmaya çalışan iki kişiden biri olan 31 yaşındaki Mesut Kaplan suya düşerek kaybolurken, diğeri ise kendi çabasıyla kurtulmayı başardı.

Sorgun'da balıkçılıkla uğraşan Mesut Kaplan ve Orhan Ceylan, Gelingüllü Barajı"nda dün öğle saatlerinde sandalla balık avlamaya çıktılar. Barajın ortalarına geldiklerinde havanın rüzgarlı olması nedeniyle sandal alabora oldu. Balıkçılardan Orhan Ceylan suya düşerken, sandal içerisinde bulunan 5 litrelik iki pet şişeyi koltuğunun altına alıp, suda yüzerek kurtulmayı başardı. Bu sırada Mesut Kaplan da suya düşerek ortadan kayboldu. Olayı uzaktan gören çobanların jandarmaya haber vermesiyle birlikte bölgeye gelen Jandarma ekipleri, durumu Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş'a bildirdi. Kaymakam Arslantaş Ankara Emniyet Müdürlüğü Su Altı Arama ve Kurtarma ekiplerinden yardım istedi. Akşama doğru ilçeye ulaşan ekipler sabah güneş doğmasıyla birlikte barajda arama kurtarma çalışmalarına başladılar. Ancak çabalar bir sonuç vermedi.

Olay yerine gelen Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı yaptığı açıklamada, "Sanırım bu iki arkadaşımız can yeleği giymemişler, Suya açıldıkları sandal da sal benzeri bir şeymiş. Dün öğle civarı iki vatandaşımız uygun olmayan ekipmanlarla balık tutmaya gelmişler. Havanın rüzgarlı ve uygun olmaması sonucu alabora olmuşlar. Durumun jandarmaya bildirilmesi sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğü Su Altı Arama ve Kurtarma Ekipleri olay yerine gelmiş, sabah saatlerinden itibaren de olayın yaşandığı bölgede arama ve kurtarma çalışmalarını devam ettiriyorlar. 6 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar, biraz sonra 3 kişinin daha katılmasıyla 9 kişilik bir ekiple devam ettirilecek. Kaybolan vatandaşımızın bulunmaması ihtimaline karşılıkta, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan talep edilecek kurtarma ekipleriyle vatandaşımız sağ olarak kurtarılmaya çalışılacaktır. Bekliyoruz, arkadaşlarımızın çalışmalarını takip ediyoruz. Bu arkadaşlarımız zannediyorum can yeleği kullanmamışlar. Babası amcaları akrabaları buradalar bir an önce bu vatandaşın bulunmasını arzu ediyorlar, bizlerde arzu ediyoruzö dedi.

Mesut Kaplan'ın babası Mustafa Kaplan ise oğlunun balıkçılık yaptığını, buradan balık tutarak geçimini sağladığını söyledi. Oğlunun sağ olarak kurtulmasını beklediğini ifade eden baba Kaplan, 2 kız babası olan Mesut'un eşinin 6 aylık hamile olduğunu ve bir çocuk daha beklediklerini dile getirerek 'Allah'tan bu çocukların başı için yavrumu sağ salim bezi vermesini bekliyoruzö diye konuştu.
02 Eylül 2015 Çarşamba 10:11

Yozgat, Sorgun, Sandal, Mesut Kaplan, Politika, Güncel