BBC

ABD Başkanı Trump: Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda ve diğer savaşlarda yardım etmedi

ABD Başkanı Donald Trump, 'Sınır ötesi operasyon için Türkiye'ye yeşil ışık yaktığı' eleştirilerine 'Kürtler 2'nci Dünya Savaşı'nda bize yardım etmedi. Diğer savaşlarda yardım etmedi. Bize ancak kendi toprakları için yardım ettiler.' açıklamasında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği hava harekatı için yeşil ışık yaktığı" eleştirilerine "Kürtler 2'nci Dünya Savaşı'nda bize yardım etmedi" diye yanıt verdi.

Trump Beyaz Saray'daki açıklamasında "Kürtler kendi toprakları için savaşıyor. Bugün çok güçlü bir makalede belirtildiği gibi, bize İkinci Dünya Savaşı'nda yardım etmediler. Örneğin Normandiya'da bize yardım etmediler. Başka birçok savaştan da bahsediliyor. Bize ancak kendi toprakları için yardım ettiler. Bu farklı bir şey" dedi.

Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kaldı ki biz Kürtlere, mühimmat olsun, silah olsun, para olsun yardım etmek için çok büyük meblağlar harcadık. Bununla birlikte Kürtleri seviyoruz."

'DEAŞ savaşçıları AB'nin sorunu'

Trump DEAŞ militanlarının Kürt güçlerin denetimindeki hapishanelerden kaçma olasılığıyla ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Avrupa'ya kaçacaklar. Gitmek istedikleri yer orası. Evlerine dönmek istiyorlar. Ama Avrupa onlara aylarca izin vermedi. Onları yargılayabilirlerdi. Ne isterlerse yapabilirlerdi. Ama her zamanki gibi, bir karşılıklılık yok."

"PKK'yla ortaklık yaparsanız…"

"Başkan Obama gibi PKK'yı (ortak olarak) alırsanız, bu zor bir durum. Çünkü onlar Türkiye'nin ölümcül düşmanları. Onları ortaklığa dahil etmek zor bir durum. Belki onlar için de zor bir durum çünkü uzun yıllardır birbirlerinden nefret ediyorlar."

ABD Başkanı Trump: Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda ve diğer savaşlarda yardım etmedi - Son Dakika
Barış Pınarı Harekatı'nda kara operasyonu başladı Barış Pınarı Harekatı'nda kara operasyonu başladıMilli Savunma Bakanlığı harekatın bilançosunu açıkladı: 181 hedefi ateş altına alındı Milli Savunma Bakanlığı harekatın bilançosunu açıkladı: 181 hedefi ateş altına alındıKomandoların karadan giriş yaptığı Resulayn'dan çatışma sesleri yükseliyor Komandoların karadan giriş yaptığı Resulayn'dan çatışma sesleri yükseliyorCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Harekat planlandığı şekilde devam etmektedir Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Harekat planlandığı şekilde devam etmektedirHacı Bayram Cami'nde Barış Pınarı Harekatı için Fetih Suresi okundu Hacı Bayram Cami'nde Barış Pınarı Harekatı için Fetih Suresi okunduTopçu atışlarıyla vurulan Tel Abyad görüntülendi: Bölgede sessizlik hakim Topçu atışlarıyla vurulan Tel Abyad görüntülendi: Bölgede sessizlik hakim

Kaynak: BBC

BBC
10 Ekim 2019 Perşembe 09:58

Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump, Normandiya, Türkiye, Dünya, Güncel