Başbakan Davutoğlu Diyarbakır'da

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'daki terör saldırısında şehit olan 7 polis memurunun cenaze törenine katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'daki terör saldırısında şehit olan 7 polis memurunun cenaze törenine katıldı.
Diyarbakır Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesinde özel harekat polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda şehit olan polis memurları Alper Zor, Necdet Alıcı, Fatih Mehmet Ertuğrul, Mustafa Yiğitalp, Serkan Talan, Mustafa Karakaya ve İlyas Kaygusuz için Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığında tören düzenlendi.
Törene Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Mehdi Eker, Mehmet Özhaseki, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Çiğdem Karaaslan, Vali Hüseyin Aksoy ile vatandaşlar katıldı.
Şehit polis memurları Alper Zor, Necdet Alıcı, Fatih Mehmet Ertuğrul, Mustafa Yiğitalp, Serkan Talan, Mustafa Karakaya ve İlyas Kaygusuz'un Türk bayrağına sarılı naaşları ambulansla tören alanına getirildi.
Başbakanlığa ait otobüsle tören alanına gelen Davutoğlu, tören mangasını selamladı ve şehit ailelerinin yanına gitti. Şehit ailelerinin "Ne olur sorun hesaplarını, tek dertleri vatandı, vatanı sevmekti" sözleri üzerine Başbakan Davutoğlu, "Merak etmeyin, hesabını soracağız" dedi.
Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan törende, şehitlerin öz geçmişleri okundu.
"Her zamankinden daha vakur ve kararlı olmak zorundayız"
Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da 7 canı cennete uğurladıklarını söyledi.
Şehitlere "ölüler" denilmemesi gerektiğini belirten Davutoğlu, şehitleri sadece bu vatanın aziz topraklarına değil, milletin manevi gönlüne de uğurladıklarını kaydetti. Şehitlerin emanetinin herkesin omuzları üzerinde en kutsal vecibe olduğunu aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onlar, hain odaklar, bu toprağın birliğine ve beraberliğine, milletimizin huzuruna göz diktiklerinde ve bu topraklara sahip çıkacak bir yiğit arandığında 'biz buradayız' dediler. 'Biz buradayız ve bu vatanı böldürtmez, bu bayrağı indirtmez, bu ezanı dindirtmeyiz' dediler. Geçici görev için gelen de, burada olan da aziz bir görevi yaptığı inancıyla son nefeslerine kadar kahramanca vazifelerini yerine getirdiler. Onların karşısına çıkmaya cesaret edemeyenler, korkaklar, alçaklar, hainler, tuzakların en kirlisi, en alçakçasını kurdular ve bir patlayan aracın arkasına gizlendiler."
Başbakan Davutoğlu, saldırıyı gerçekleştirenlerin ve arkasındaki odakların kimler olduğunu çok iyi bildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
"Onlar, o aracın arkasına gizlenseler de biz onların maskesini indirdiğimizde, biliyoruz kim olduklarını, onlar Çanakkale'ye, Sarıkamış'a ve vatan toprağına saldıran nice müstevlilerin bugün devamı mahiyetindeki hainlerdir, alçaklardır. Onlar yurt dışındaki plan kuranların, tuzak kuranların buradaki piyonlarıdır. Onların karşısında her zamankinden daha dik, her zamankinden daha vakur ve kararlı olmak zorundayız."
Şehit yakınlarına taziyelerini ileten Davutolğu, şehit yakınlarının 78 milyon insanın yakını olduğunu belirtti.
Şehit yakınlarının ve evlatlarının ebediyen bu ülkenin emaneti olacaklarını, devletin, hükümetin ve milletin bu konuda ne yapması gerekiyorsa yapacağını dile getiren Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:
"Biliniz ki şu anda onları sadece toprağa uğurlamıyoruz. Onları uğurlarken emin olunuz şu anda inancımız gereği, bize şahitlik ettiklerine de inanıyoruz. Şehit ve şahit aynı kökten gelir, onlar sizin bu vakur duruşunuzun da şahitleridir. Onlar sizin bu eğilmez başınızın da şahitleridir. Başınızı eğmeyiniz, hepimiz bugün her zamankinden daha çok başımızı dik tutmalı ve hainlere gerekli cevabı vermeliyiz. Aziz milletime buradan 7 aziz şehitimizin huzurundan seslenmek istiyorum. Kim ne plan yaparsa yapsın, kim bu aziz vatanın hangi parçasına göz dikerse diksin, hepsine karşı hep beraber omuz omuza olacağız. 78 milyon, Edirne'den Hakkari'ye, Muğla'dan Ardahan'a her bir köşesinde vatanı aynı kararlılıkla, aynı fedakarlığa yapmaya hazırız."
"Emanetiniz korunacaktır"
Bugün, uğurlanan şehitlerin Sarıkamış, Çanakkale, Yemen, Sakarya, Malazgirt savaşları şehitlerinin yanlarına gittiklerini aktaran Davutoğlu, "Emin olunuz emanetiniz ve korumaya ahdettiğiniz, uğurunda fedai can eylediğiniz aziz vatanımız, al bayrağımız, istiklalimiz ebediyen korunacaktır. Silah arkadaşlarınız sizlerden devraldıkları bu kutsal emaneti son nefeslerine kadar korumaya kararlıdır. Sizlere buradan, Diyarbakır'dan vatanımızın ayrılmaz parçası olan topraklardan sesleniyoruz, uğruna fedai can eylediğiniz bu topraklardan sizlerin manevi şahsiyetinize sesleniyoruz, Diyarbakır'ın her bir suru, her bir burcu, her bir minaresi şahit olsun ki sizin uğrunda fedai can eylediğiniz değerler, sonsuza kadar yaşayacaktır. Emanetiniz korunacak, al bayrak her zamankinden daha görkemli bir şekilde semaya yükselecektir. Allah mekanınızı cennet eylesin" diye konuştu.
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş tarafından törende dua edildi ve 7 şehidin naaşı, askeri uçakla memleketlerine uğurlandı.
Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de çelenkleri yer aldı.
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesinde özel harekat polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda 7 polis memur şehit olmuş, 14'ü sivil 27 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

01 Nisan 2016 Cuma 13:46

Mehmet Ertuğrul, Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır, Bağcılar, Politika, Güncel