Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Birleşmiş Milletler Ölü Sayıcılığı Yapıyor

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mısır ve Suriye'de olanlara sessiz kalmakla suçladığı Birleşmiş Milletleri (BM) eleştirerek, 'Ne yapıyor Birleşmiş Milletler? Yaptığı şey şu.'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Mısır ve Suriye'de olanlara sessiz kalmakla suçladığı Birleşmiş Milletleri (BM) eleştirerek, "Ne yapıyor Birleşmiş Milletler? Yaptığı şey şu: Ölüleri sayıyor, ölü sayıcılığı yapıyor. Sorarsanız Mısır'da kaç tane ölü var, Suriye'de kaç tane ölü var? Size rakamları verebilirler" diye konuştu.

Özkan ARSLAN-İdris TİFTİKÇİ-İSTANBUL DHA

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Beylikdüzü'de düzenlenen Uluslararası Kabartma Kur'an Hizmetleri İstişare Toplantıları açılış törenine katıldı. Dünyanın dört bir yanındaki görme engelli Müslümanları, belli standartlarda basılmış kabartma Kur'an-ı Kerim'le tanıştırmak amacıyla düzenlenecek etkinliklerin açılış töreni Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın yanı sıra TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Feyzullah Kıyıklık, görme engelli eski AK Parti Milletvekili Lokman Ayva ve Uluslararası Kabartma Kuran Birliği üyeleri ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen görme engeliler katıldı.

Bozdağ burada yaptığı konuşmada, Braille alfabesinin dünyanın neresinde olursa olsun görme engelliler için, Kuran okumada ortak dil olduğunu belirti. Bozdağ, ayrıca Türkiye'de yaklaşık 3 bin camide düzenleme yapılarak engelli vatandaşların ibadet etmesini kolaylaştırdıklarını ve çalışmaların halen sürdüğünü söyleyerek, "Esas engelli olmak insanın görmesinden, işitmesinden, konuşmasından veya zihinsel ya da ortopedik engelli olmasından ileri gelmez. Esas engelli olmak kalp körlüğünden, esas engelli olmak kulakları duyar olduğu halde gerçeklere kulakları kapamış olmaktan, esas engelli olmak hakkı söylemek varken, değişik sebeplerle hakkı söyleme cesareti olmamaktan kaynaklanan şeydir. Engeller sadece fiziksel yapılarda değil, insanın kalbine, aklına, kulağına, gözüne sıhhatli olsa dahi onları sıhhatle çalıştırmamasından kaynaklı gönül körlüğünden kaynaklanan engellerdir" dedi.

"YAŞANANLAR ALLAH AŞKINA HAKİKİ MÜSLÜMAN'A YAKIŞAN BİR DURUM MU?"

İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma bakıldığı zaman nasıl bir engelli bakış açısı içinde bulunulduğunu belirten Bozdağ, "Bugün Suriye'de yüz binden fazla Müslüman öldürülmüş durumda. Orada kimyasal silahlar kullanılmak suretiyle çocuklar, kadınlar, yaşlılar masum bin 300'den fazla insan bütün dünyanın gözü önünde öldürüldü. Yine Mısır'da aynı şey söz konusu. Orada da binlerce insan bir başka zalimin kurşunlarına hedef olarak yaşamını yitirdi. Başka yere bakıyorsunuz, Lübnan'da cami çıkışında canlı bomba saldırısı düzenleniyor ve insanlar hayatını kaybediyor. Irak'ta öyle, başka yerde öyle. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun. Bu Kuran-a, bu İslam'a bu hakiki Müslüman'a yakışan bir durum mudur?" diye konuştu.

"AĞLAMAK İNSANLIKTIR, AĞLAMAK ADAMLIKTIR"

Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir programda, Mısır'da öldürülen Esma ve Suriye'de hayatını kaybeden insanların durumu dile getirilince ağlamasına değinerek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu isim vermeden eleştirdi. Bozdağ şunları söyledi:

"Bir başka siyasi çıktı,"Bu çaresizliktir, zavallılıktır' dedi. "Çocuk gibi ağlama, ben olsam ağlamam' dedi. Ağlamak ne zamanda beri zavallılık oldu. Çaresizlik ne zamandan beri oldu. Ağlamak insanlıktır, ağlamak adamlıktır. Ağlamak merhametli olmanın göstergesidir. Ağlamak kalbi, merhamet, şefkat ve sevgiyle dolu olanların yapabileceği bir iştir. Ağlamak insan olduğumuzu gösterir bizim. Kimler ağlamaz? Kalbi taşlaşmış olanlar, taştan da katı olanlar ağlamaz."

"OLAYLAR KARŞISINDA ARTIK HERKESİN İNSANCA BİR DURUŞ ORTAYA KOYMASI LAZIM"

Bozdağ, hükümet olarak dünyanın neresinde olursa ağlayanın, sadece Müslümanlar'ın değil, kim olursa olsun zulme uğrayanların yanında olduklarını ve insan eksenli bir bakışla olayları baktıklarını dile getirdi. Mısır ve Suriye'de yüz binden fazla insanın öldüğünü ancak hala kimsenin sesini çıkarmadığını belirten Bozdağ, "İnsanlar ölürken, öldürülürken, çıkar hesaplarıyla olaylara bakanlar engelli bir bakışa sahipler. Artık bu olaylar karşısında herkesin renk, din, din, ırk farkını bir kenara koyup insanca bir duruş ortaya koyması lazım. BM, Mısır'da, Suriye'de başka yerde bunca kan akarken toplantı yapıyor. Karar alamıyor. Bir daha toplantı yapıyor, bir daha karar alamıyor. Peki ben soruyorum. Ne yapıyor Birleşmiş Milletler? Yaptığı şey şu: Ölüleri sayıyor, ölü sayıcılığı yapıyor. Sorarsanız Mısır'da kaç tane ölü var, Suriye'de kaç tane ölü var? Size rakamları verebilirler. Peki BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi niçin var? Ben buradan sormak istiyorum. BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri öldürülenler Müslüman olduğu zaman ihlal edilmiyor mu? Bu sözleşme hükümlerinin ihlal edilebilmesi için ölenlerin Gayrimüslim olması mı lazım. Eğer Suriye'de öldürülenler Gayrimüslim olmuş olsaydı, BM, "biraz daha bakalım, biraz daha inceleyelim' diyenler o zaman da biraz daha inceleyelim diyecekler miydi?" dedi.

ULUSLARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Suriye ve Mısır'da yaşananları gördükçe insanlığından utandığını belirten Bozdağ, Hz. Ali'nin öldürülmesini örnek göstererek Suriye'de birbirleri ile çatışan grupları eleştirdi. Bozdağ konuşmasını şöyle tamamladı:

"Dün Hz. Ali'yi şehit ederek yaptıklarını ibadet sananlarla bugün kardeşlerini öldürmeyi cihat sananlar, ibadet sananlar arasında ne fark var? Sadece zaman farkı var. Lütfen artık bu vahşeti görün. Lütfen artık hayatını kaybeden insanların analarının, babalarının, kardeşlerinin, yakınlarının çığlıklarını lütfen artık duyun. Biraz daha beklerseniz Esat'ın günahlarına, Sisi'nin yaptıklarına ortak olursunuz. Mısır da ölümlere dur demek için, Suriye de ölümlere dur demek için Allah aşkın daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor. BM'nin, Uluslar arası toplumun ve bazı devletlerin harekete geçmesi için ve bunlara dur diyebilmesi için ölme ve öldürme konusunda bir limitleri var mı?" Konuşmaların ardından Bozdağ'a katkılarından dolayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun tarafından plaket verildi.

Kaynak: DHA

26 Ağustos 2013 Pazartesi 16:17

Mısır, Suriye, Birleşmiş Milletler, Bekir Bozdağ, Politika, Güncel