Başbakan Yıldırım, Khk ile Görevlendirilen Belediye Başkan Vekilleri ile Değerlendirme Toplantısı...

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirilmelerin yapıldığı Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki il ve ilçelerin belediye başkan vekilleri ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi.

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirilmelerin yapıldığı Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki il ve ilçelerin belediye başkan vekilleri ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Toplantıda belediye başkanlarının göreve geldikleri günden itibaren geçen süre içerisinde bölgede yapılan çalışmaları değerlendirilirken, önümüzdeki süreçte yapılması planlanan çalışmalarla ilgili istişarelerde bulunuldu. Toplantıda çalışmalar ve bölgedeki sorunların kapsamlı bir şekilde ele alınarak, yapılacak işlerde müdahale alanlarının tespit edildiği bildirildi.
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, toplantıda belediye başkan vekillerine seslenen Başbakan Yıldırım, milletin birliği ve beraberliği için güvenlik görevlilerinin yoğun mücadele verdiği bölgede, belediye başkan vekillerine terör örgütünün tekelinin kırılması, birlik ve beraberliğin bekasına yönelik büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti. Yıldırım, bölgede terörün istismar alanlarının yok edilmesi, terör örgütünün baskısının ortadan kaldırılması ve kamu kaynaklarının yerinde kullanımının hedeflendiğini söyledi.
Toplantıda belediye başkan vekilleri görev bölgelerindeki sorunlara ilişkin bilgi verdi. Belediyelerin borçları, temizlik, cadde ve sokakların bakım ve onarımı, araç-gereç eksiklikleri, kaçak yapılaşmalar, kentsel dönüşüm, içme suyu sıkıntısı, kanalizasyon, terörden zarar görmüş yapıların onarımı gibi sorunlara dikkat çeken belediye başkan vekilleri, çalışmalarında altyapı ve üstyapı çalışmalarına hız verdiklerini ifade ettiler.
Göreve geldikleri günden itibaren vatandaş odaklı, hizmet odaklı bir çalışma yürüttüklerini belirten belediye başkan vekilleri, vatandaşların hizmetten memnun olduğunu, yapılan çalışmaların vatandaşları yeni hizmetler konusunda umutlandırdığını, bu olumlu geri dönüşlerin de kendilerine bölgedeki çalışmalarda güç verdiğini söylediler.
Toplantıda altyapı, su ve kanalizasyon sıkıntılarının belediyelerin önde gelen sorunları olduğuna vurgu yapan Yıldırım,  "Büyük tehditlere rağmen seve seve bu görevi üstlenmeyi kabul eden tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun" dedi.
KATILAN BAKANLAR
Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan katıldı.
TOPLANTIDAKİ BELEDİYE BAŞKAN VEKİLLERİ
Bu arada toplantıda Diyarbakır, Batman, Şırnak, Hakkari, Vanİpekyolu, Van – Erciş, Van – Edremit, Diyarbakır – Sur, MardinNusaybin, ŞırnakCizre, ŞanlıurfaSuruç, Şırnak – Silopi, Diyarbakır – Silvan, Van-Özalp, Mardin – Derik, Mardin – Mazıdağı, Diyarbakır – Hani, Mardin – Dargeçit, ErzurumHınıs, Şırnak - İdil ve İdil – Sırtköy, MuşBulanık, AğrıDiyadin, IğdırTuzluca, SiirtEruh, BatmanBeşiri. ve İki Köprü, Batman – Gercüş, Bitlis AhlatOvakışla, Iğdır-Merkez – Hoşhaber belediye başkan vekilleri hazır bulundu. - Ankara

Kaynak: DHA

09 Kasım 2016 Çarşamba 16:09

Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü, Diyarbakır, Şırnak, Politika, Güncel