Başkan Karaosmanoğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Yönetimini Ağırladı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ve kurul üyelerini makamında ağırladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ve kurul üyelerini makamında ağırladı.
Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, Kurul Üyeleri Şaban Baba, Dr. Cengiz Paşaoğlu ve Hasan Aydın'ı makamında ağırladı. Yönetimden kurum hakkında bilgi alan Karaosmanoğlu, "Kişisel verilerin korunması ile buna ilişkin vatandaşlık bilincinin oluşmasında etkin ve uluslararası alanda söz sahibi bir otorite olma hedefinizi destekliyorum" dedi.
Özel hayatın gizliliğini koruma, temel hak ve özgürlüklere saygı ve tarafsızlık gibi önemli konuların kendi gündemlerinde olduğunu belirten Kurum Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir de "Bağımsızlık, güvenilirlik, hukuka ve etik ilkelere uygunluk, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, hızlı, doğru ve objektif karar alma iş birliği ve katılımcılık ile ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet verme temel ilkelerimizdir. Görevimiz, kişisel verilerin işlenmesinin disiplin altına alınması ve bu bağlamda Anayasada öngörülen başta özel hayatın gizliliği olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin korunmasıdır" diye konuştu.
Kişisel verilerin korunmasının, kişilere ilişkin bilgilerin toplanması, saklanması, kullanılması gibi veri işleme sürecinin bütün aşamalarından bahseden bilir, kişisel veriler Türkiye'de 2010 yılında Anayasal teminata bağlandığını da belirtti.
Ziyaretlerinden dolayı kurum yönetimine teşekkür eden Karaosmanoğlu, "Sosyal ve ekonomik hayatın düzen içinde sürdürülmesi, kamu hizmetlerinin etkin biçimde sunumu, mal ve hizmetlerin ekonominin gereklerine uygun biçimde geliştirilmesi, dağıtımı ve pazarlanması için kişisel verilerin korunması kaçınılmazdır. Bu alanda halkımızın bilinçlenmesi noktasında sunduğunuz katkı için sizlere çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Görüşme karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi. - KOCAELİ

Kaynak: İHA

24 Mart 2018 Cumartesi 13:03

Hasan Aydın, Kocaeli, İbrahim Karaosmanoğlu, Politika, Güncel