Başkan Karaosmanoğlu; 'Sanayi De, Çevre de Çok Önemli'

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sanayinin yanı sıra çevrenin de çok önemli olduğunu söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sanayinin yanı sıra çevrenin de çok önemli olduğunu söyledi.

"Taşköprü ve Manavlar Tarihi" konferansı Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Konferansa katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir olarak yaptıkları hizmetleri katılımcılara aktardı. Siyasi parti ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katıldığı konferansta fotoğraflar ve arşiv belgeleriyle Taşköprü tarihi, Manavlar ve Osmanlı'nın ilk sancak merkezi Kocaeli bölgesi ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.

Taşköprü'nün Kocaeli'nin özü olduğunu söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Kültürümüzü gelecek nesillere de aktarmalıyız. Bu bizim için büyük bir kazanç" dedi. 2004 yılından bu yana en uzak köylere kadar hizmet götürdüklerini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, "Güzel hizmetler yapıyoruz, köylülerimizin hayır duasını alıyoruz" diye konuştu.

Hem sanayiden hem de çevreden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, "Kalkınmanın yolu sanayiden geçiyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar da diyemeyiz. Havadan, sudan ve topraktan vazgeçemeyiz. Bu üç şeyin temiz olması gerekir. Bunun için çaba sarf ediyoruz. Çevremizi hep birlikte koruyacağız" dedi.

Öte yandan çocukluk yılları Taşköprü'de geçmiş Taşköprü'nün yöresel ses sanatçısı Ramazan Özcan davetlileri coşturdu. Manav oyunlarının sergilendiği, zurnaların çalındığı, çiftetellilerin oynandığı Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde Manavların ünlü yemeği mancarlı pide, kabak dolması ve Taşköprü ekmeği ikram edilerek misafirperverlik örneği sergilendi. Yöresel kıyafetler giren Taşköprü yöresi hanımları, tarihi kıyafetler ve eşyalar getirerek Taşköprü'nün gelenek ve göreneklerini izleyici ile paylaştı. - KOCAELİ

Kaynak: İHA

20 Şubat 2014 Perşembe 11:39

Osman Hamdi Bey, Taşköprü, İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli, Yerel