Başkan Tanık'ın Makam Aracına Haciz

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın makam arabası, belediye borçlarından dolayı haczedildi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın makam arabası, belediye borçlarından dolayı haczedildi. Başkan Bülent Tanık'ın, makam aracı olarak kullandığı 06 ANK 48 plakalı minibüs, Mithatpaşa Caddesi'nde bulunan Belediye Ek Binası'nın önünde, polis nezaretinde icra memurlarınca el konularak Yediemin'e teslim edildi.

Hacizle ilgili açıklama yapan Çankaya Belediyesi, Başkan Tanık'ın, çalışma aracı olarak kullandığı aracın hukuka aykırı biçimde haczedildiğini öne sürerek, hacze konu olan işlemin, önceki dönem Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz döneminde satılan bir arsaya ait satış işleminin, yine bir önceki dönem Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz döneminde iptal edilmesi üzerine açılan davayla ilgili olduğu kaydedildi. Borcun 4 milyon lirlık ana parasının ödendiği belirtilen açıklamada, faizin ödenmesine de devam edildiği vurgulandı.

Açıklamada, kamu hizmetine ve belediye başkanının çalışma aracı olarak kullanımına tahsisli bir aracın, Danıştay 12. Dairesi'nin bu konudaki haciz edilemez kararları hilafında haczedilmesi yönündeki uygulamanın isabetsiz olduğu öne sürülerek, "Belediye hizmetine ve kamu yararına tahsisli araçların haczedilemeyeceğine ilişkin yargı kararına karşın, söz konusu geçmiş dönem borcunun böyle bir haciz işlemine konu edilmesi sansasyonel ve maksatlıdır." denildi.

Kaynak: CHA

03 Şubat 2012 Cuma 16:23

Muzaffer Eryılmaz, Haydar Yılmaz, Çankaya Belediyesi, Bülent Tanık, Politika, Güncel