Başkan Yanılmaz, 2 Yılını Değerlendirdi

Hizmette 2 yıllını değerlendiren Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bu süre içerisinde birçok önemli projeye imza attıklarını ve birçok yeni projeyi de hayata geçireceklerini söyledi.

Hizmette 2 yıllını değerlendiren Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, bu süre içerisinde birçok önemli projeye imza attıklarını ve birçok yeni projeyi de hayata geçireceklerini söyledi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, hizmette 2 yılını Kültür Parkta düzenlediği basın toplantısı ile değerlendirdi. 2015 yılı içerisinde yapmış oldukları en önemli çalışmalardan birinin Kültür Park olduğunu aktaran Yanılmaz, "Benden önceki belediye başkanımız Süleyman Selmanoğlu döneminde projesi yapılmış olan ve başlamış olan içerisinde bulunduğumu Kültür Park'ı çok hızlı bir şekilde planlayarak, yürüterek ve devam ettirerek 25 Mayıs 2015 yılında açtık. Çok önemli bir yatırımdır. Kültür Park, göreve geldiğimizde yüzde 10'lar civarında henüz daha yeni başlamış olan, aksak ve topal şekilde giden bitip bitmeyeceği belli olamayan bir durumdaydı. Göreve geldiğimizden itibaren en sık ziyarete ettiğimiz, toplantılar yaptığım ve projesi üzerinde en çok durduğum alanlardan biridir. Bu Kültür Park'ı o günü şartları içerisinde çok yakında takip ederek 25 Mayıs 2015'de güzel bir açılış töreniyle açtık" dedi.

"KÜLTÜR PARK BÖLGEYE HİZMET EDİYOR"

Kültür Park'ın sadece sosyal yaşam alanı olarak Elazığ'ın ihtiyacını gidermekten ziyade bölgeye önemli ve özel sosyal yaşam alanı olarak hitap ettiğin kaydeden Başkan Yanılmaz, "180 bin metre karelik alanının yüzde 61,8'i yeşil alan, yüzde 25'i gezinti alanı, yüzde 10'nuda göletlerden oluşmaktadır. Kültür Park içerisinde camisiyle, spor kompleksiyle, yürüyüş ve koşu yollarıyla, bisiklet yollarıyla, süs havuzlarıyla, bin 500 kişilik amfi tiyatrosuyla, ikiz lokantası, kafeteryaları, seyir terası, otoparkı, festival alanı, çocuk oyun alanlarıyla hemşerilerimizin hizmetine sunuldu" diye konuştu.

"GALERİCİLER SİTESİ VE OTO PAZARI KURULDU"

Galericiler sitesini de yaparak hizmete sunduklarını anlatan Yanılmaz, "Galericiler sitemiz toplam 104 iş yerinden oluşmaktadır. Her esnafımıza 170 metre karelik bir alanda hizmet vermesini vesile olan merkezlerimiz mevcuttur. Aynı zamanda kafeteryasıyla ve diğer hizmet alanlarıyla, mescidiyle de hizmet vermektedir. Sitenin yanında da ikinci el açık oto pazarını aldık. Burada yapılmış olan 6 bin metre karelik bir alanda her Pazar günü ikinci el açık oto pazarı kurulmakta ve galericiler sitemizle de bütünleşerek hizmet vermektedir" ifadelerinde bulundu.

"ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİ BAŞLADI"

Belediyelerin çözmek isteyip de en az başarılı olduğu alanlardan bir tanesinin çöpten enerji olduğuna değinen Başkan Yanılmaz, şunları kaydetti.

"Çöpten enerji bir şehir için önemlidir. Hem o vahşi depolama alanında ki çöp dağlarından kurtulmuş olacaksınız hem de o çöpü enerjiye dönüştürmüş olacaksınız. Önce şart namemizi hazırlayıp, ihalemizi yapıp ve yatırımını hızla takip edip Ankara'daki elektrik üretiminden sorumlu olan ve ana tesisata bağlanmasına vesile olan bütün kurumlarla da görüşerek çöpten enerji sistemimizi bitirdik. Devreye aldık ve bu gün o çöp dağları üzeri kapatılmış olarak enerji elde ettiğimiz bir tesis haline geldi. Biz burayı 20 yıllığına yap işlet devret modeliyle yaptık. Bu süreç içerisinde üretilen elektrik enerjisinin yüzde 35'i belediyeye kalmaktadır. Aralık 2015 tarihinden itibaren şuanda burada elektrik enerjisi elde edilmeye başlandı. Ortalama 2 megavat gücünde 10 bin konutun ihtiyacı olan elektrik enerjisini buradaki çöpten elde etmekteyiz. Sadece yüzde 35'lik oran dahi Türkiye geneline baktığımızda çok önemli bir orandır. Birçok belediyelerimizin yap işlet devret mantığıyla vermiş oldukları oran genelde yüzde 10'nun altındadır. Bizim yüzde 35 rakamına ulaşmamız aynı zamanda Elazığ'ın menfaatlerini koruma ve kollama adına yapmış olduğumuz çok önemli bir pazarlığın neticesidir."

"13 MİLYON 999 BİN LİRA VATANDAŞI CEBİNDE KALDI"

2015 yılında Türkiye genelinde su ücretlerine indirim yapmış olan tek belediyenin Elazığ olduğunu vurgulayan Başkan Yanılmaz, şunları söyledi:

"2015 yılında içme suyunda yüzde 10 indirim yaptık. Hepinizin malumudur, gerçi seçim dönemlerinde gezdiğimizde de en çok şikayet almış olduğumuz durumlardan bir tanesi endeks okuma bedelleriydi. Biz 2015 yılında endeks okuma bedellerini kaldırdık. İçme suyunda yüzde 10 indirim yaptık. Özellikle organize sanayi bölgesinde üretim daha çok artsın, imalat daha çok artsın ve daha rahat çalışsınlar diye istihdamı da arttırsınlar diye oradaki atık su bedelini yüzde 50 oranına indirdik. Bugün itibariyle Türkiye genelinde organize sanayi bölgeleri içinde atık su bedelinin en ucuz olduğu il Elazığ ilimizdir. Yani biz 13 Milyon 999 bin 295 TL'nin hemşerilerimizin cebinde kalmasına vesile olmuşuz, belediyenin alması gereken gelirden belediye olarak biz fedakarlık yaptık: "

"2 YILDA 85 ADET İŞ MAKİNASI ALINDI"

Göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları en önemli çalışmalardan bir tanesini de araç filosunu genişletmek olduğunun altını çizen Başkan Yanılmaz, şu ifadelerde bulundu.

"Bir belediyenin yapacağı çalışmalar içinde araç filosu önemlidir. Günümüzde teknoloji hızla gelişiyor. Gelişen teknolojini üretmiş olduğu iş makinelerini de biz Elazığ'a kazandırmalıydık ve kazandırmaya da devam ediyoruz. Bu çerçevede Elazığ'da 2014 yılında 3 tane cenaze nakil aracı, 5 adet danperli kamyon, 3 adet vilanjör, 3 adat kazıyı ve yükleyici iş makinesi olmak üzer 14 aracı kazandırdık. 2015 yılında ise 15 belediye otobüsü, 6 danperli kamyon, 1 adat yol çizgi makinesi ve bu makine belediyeye ilk defa alının bir makinedir. 2 adet kamyonet, cenaze aracı, 1 adet itfaiye aracı, 2 adet forklift, 1 adet kazıcı yükleyici, silindir, 3 adet kazıcı yükleyici olmak üzere 34 adet aracı kazandırdık. 2016 yılında ise 11 adet danperli kamyon, 1 adet tankeri, vinç, 6 adet cenaze nakil aracı, 5 adet itfaiye aracı, 1 adet kamyonet, 8 adet kazıcı yükleyici ve 2 adat kepçe olmak üzere 35 adet araç kazandırdık. 30 Mart 2014 tarihine kadar Elazığ belediyesindeki iş makinesi sayısı 92 adetti. Bunların 15'ide hurdaya çıkmıştı. Bizim 30 Mart 2014 tarihinden bu güne kadar Elazığ Belediyesi'ne kazandırdığımız iş makinesi 85 adettir. Yani Elazığ tarihinde belediyenin almış olduğu iş makinelerine yakın bir makineyi biz 2 yıllık süre içerisinde aldık. Filomuza dahil ettik. Çalışmalarımızı bunlarla devam ettiriyoruz."

"KENT BİLGİ SİSTEMİ TÜM İLLERE ÖRNEK OLACAK"

Kent Bilgi Sistemi'yle ilgili çalışmanın devam ettiğine de değinen Başkan Yanılmaz, "Kent Bilgi Sistemi Bütün bilgileri içermektedir. Artık benim arsam konut mudur, ticari midir, sanayi midir, yeşil alan mıdır gibi konularda, kimse imar komisyonuna veya imar müdürlüğüne veya belediyemize gelme ihtiyacı duymayacak. Ana parselini girdiğinde arsasıyla ilgili bütün değerlere ve bilgilere ulaşmış olacak. Emsali kaçtır, kaç kat bina yapabilir, konut mu yapabilir inşaatta, ticari bir alan mıdır bunu bulunduğu yerden öğrenebilir. Özellikle Almanya'da, Hollanda'da, Fransa'da çok hemşerimiz var. Onlarında Elazığ'da arazileri var. Onlar arazileriyle ilgili bilgi almak için birine telefon açıp,' git belediyeden şu bilgiyi öğren' ihtiyacı duymayacak. Oradan bilgisayarın başında bu sistemle bütün bilgileri ulaşma imkanı elde etmiş olacak. 1 Milyon 100 bin lira değerinde olan bir yatırımdır. Bu yatırım Çevre ve Şehircilik bakanlığından hibe yoluyla almış oluyoruz. Elazığ'ımızda yapmış olduğumuz bu yatırım aynı zamanda diğer illerimizde de örnek bir yatırım olarak gösteriliyor" dedi.

Elazığ'da otopark sorununun olduğunu herkes gibi kendilerinin bildiğini ve bu nedenle elektro mekanik otopark kurduklarını aktaran Yanılmaz, bu sistemle 5 aracın sığabileceği alana 48 aracın park etme imkanını getirdiğini ifade etti. Yanılmaz, elektro mekanik otoparkları şehrin küçük mekanlarda bulunan park yapılabilecek alanlara yaparak geliştirmeyi de düşündüklerini ifade etti. Sosyal belediyecilik anlamında ücretsiz olarak Alo 188 Hattı ile cenaze hizmetlerini verdiklerini de anlatan Başkan Yanılmaz, Cenazesi olan birinin Alo 188'i aradığında başka hiçbir şeye karışmadan karşılıksız olarak hizmetten faydalandığını dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi de aktaran Başkan Yanılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mobilyacılar, hurdacılar, demirciler ve gıda toptancıları sitesi gibi şehrin merkezinde olup ağır vasıtaların girip çıkmasına vesile olan bu iş alanlarını yine değişik siteler kurarak şehrin dışına alacağız. Daha modern yapılar içerisinde onların hizmet vermelerine vesile olan siteleri hep birlikte kuracağız. Elazığ'daki yıllar önce yapılmış olan bugün dayanım gücünü kaybetmiş olan yerlerdeki kentsel dönüşüm çalışmalarımıza hız verdik. Geldiğimiz günden beri göreve geldiğimiz günlerde bakanlar kurulu kararıyla liste ilan edilmiş olan Cumhuriyet Mahallemizdeki Sarı evlerin bulunduğu alanı daha da hızlandırdık. Elazığ'da kentsel dönüşüme bir örnek olarak çalışmaya başlamış olacağız. Aynı şekilde Cumhuriyet, Sürsürü, Zafran, Karşıyaka, Salı Baba,, Kızılay, Aksaray, Gümüşkavak ve Çatal Çeşme Mahallerimizde de kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam etmektedir. Hayvan Hastanesi ve Geçici Bakım evi de şuan yapım aşamasında devam ediyor."

Elazığ'ın 6 şeritli yollarla tanıştığını da belirten Yanılmaz, Bosna Hersek Bulvarı'nın yapım çalışmasına da başladıklarını ifade etti. - ELAZIĞ

Kaynak: İHA
05 Nisan 2016 Salı 16:33

Son Dakika