Başkentte Kültür Sanat

Devlet Opera ve Balesi (DOB), evrensel kültürde dilden dile anlatılan külkedisi 'Cinderella'nın hikayesini modern dansla yorumlayarak bugün sahneye taşıyacak.

Devlet Opera ve Balesi (DOB), evrensel kültürde dilden dile anlatılan külkedisi "Cinderella"nın hikayesini modern dansla yorumlayarak bugün sahneye taşıyacak.

Devlet Tiyatroları (DT), "Bir İnce Sızı Nisan 1915" adlı eserin dünya prömiyerini yapacak. Çanakkale'de küçük bir siperin ardında yaşananları anlatan oyunda seyirci, 1915 Nisan'ında geçen iki farklı drama ve mücadeleye tanık olacak.

Sevda Cenap And Müzik Vakfınca düzenlenen ve 4 Nisan'da başlayan 32. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler 30 Nisan'a kadar sürecek. Festival çerçevesinde Zeynep Üçbaşaran ve Cihat Aşkın, birlikte seslendirdikleri Mozart"n keman-piyano eserleri ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda (CSO) 20 Nisan'da konser verecek.

Tiyatro 

75. Yıl Sahnesi:  

Patrick Süskind'in tiyatroya kazandırdığı ve pek çok dilde sahnelenen "Kontrabas", Metin Belgin'in yönetiminde ve Olcay Kavuzlu'nun performansıyla bugün ve 18  Nisan'da seyirciyle buluşacak. 

Aynı çatı altında yaşamalarına rağmen birbirlerini tanıyamayan insanların bencillikleri, zaafları ve anlayışsızlıklarının evlilikleri iflasa sürüklemesini anlatan "Euridice'nin Elleri", 22 Nisan'da izlenebilecek.

Akün Sahnesi:

Reşat Nuri Güntekin'in ünlü romanından sahneye taşınan "Çalıkuşu", bugün, yarın, 18-19 Nisan'da görülebilecek.

Chris Alexander Hille Darjes'in kaleme aldığı "Shakespeare Zorda", 21-22 Nisan'da sahnelenecek. Kraliçe Elizabeth dönemi İngilteresinin en görkemli çağındaki Globe Tiyatrosu'nda yaşananlar ve Shakespeare'in, dönemin siyasi çekişmeleri arasında kalması konu edilen oyunda Ebru Nil Aydın, Ünsal Coşar, Cüneyt Mete ve Serdar Kaya Okay rol alıyor.

Altındağ Tiyatrosu:

6-12 yaş izleyiciler için önerilen "Miyhavlar Tiyatrosu", bugün sahnelenecek. "Nalınlar", bugün sanatseverlerle buluşacak. 

Kadın sorunlarının konu edildiği "İyiyim", yarın, 18-19 Nisan'da sahnelenecek. Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımı Seyhan Kırca, ışık düzeni Osman Uzgören, müzikleri ise Can Atilla imzası taşıyor. 

Sıradan insanların hayallerini gerçekleştirmek için kalkıştıkları soygunun trajikomik öyküsünü yansıtan "Kuaförde Bir Gün", 21-22 Nisan'da temsil verecek.

Büyük Tiyatro:

"Teneke", yarın ve 19 Nisan'da izleyiciyle buluşacak. Yaşar Kemal'in kaleminden Gürol Tombul'un yönetimiyle sahneye taşınan eser, Çukurova'da çeltik işçilerinin ekmeklerini kazanırken yakalandıkları sıtmayla savaşlarını işliyor.

Arthur Miller'in kaleminden Orhan Burian'ın çevirisiyle Zafer Kayaokay'ın sahneye taşıdığı "Satıcının Ölümü", bugün, yarın, 21 Nisan'da sahnelenecek.

Cüneyt Gökçer Sahnesi:

"Bir İnce Sızı Nisan 1915", 21 Nisan'da prömiyer yapacak. Tufan Gündüz'ün "Nisan'ın İki Günü" adlı romanından Tufan Gündüz ve Faruk Emre Özünlü tarafından uyarlanan oyunda seyirci, 1915 Nisan ayında geçen iki farklı drama ve mücadeleye tanık olacak. 

Küçük Tiyatro:  

DT, Haldun Taner'in doğumunun 100. yılı kapsamında "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım"ı sahneleyecek. Türk tiyatrosunun en önemli örneklerinden biri kabul edilen eser bugün, yarın ve 18 Nisan'da da izlenebilecek. 

Küçük tiyatroseverler "Karlar Kraliçesi"ni 19 Nisan'da görebilecek. 

"Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye", Savaş Dinçel'in kaleminden Murat Çidamlı'nın yönetimiyle 21-22 Nisan'da sahnelenecek. Erdinç Doğan'ın rol aldığı tek kişilik oyunda, Sait Faik Abasıyanık'ın hayatı ve eserlerinden oluşan bir seçki sunuluyor. 

Oda Tiyatrosu:

"Nehir", bugün, yarın ve 18 Nisan'da temsil verecek. 

"Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi", 21-22 Nisan'da seyirciyi selamlayacak. Anton Çehov'un kaleminden Yılmaz Gruda'nın çevirisiyle tiyatroya kazandırılan oyunda Ahmet Erkut, Şekip Taşpınar ve Dilek Bozkurt rol alıyor. 

Stüdyo Sahne:

"Bizim Yunus", yarın, 19 ve 21 Nisan'da temsil verecek. 

Tatbikat Sahnesi:

Kadın sorunlarının konu edildiği "İyiyim", 21-22 Nisan'da sahnelenecek. Hüseyin Alp Tahmaz'ın yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımı Seyhan Kırca, ışık düzeni Osman Uzgören, müzikleri ise Can Atilla imzası taşıyor.

İrfan Şahinbaş Sahnesi:

"Hayvan Çiftliği", bugün ve 18 Nisan'da izleyiciyle buluşacak. "Nihayet Bitti", 22 Nisan'da görülebilecek.

Şinasi Sahnesi:

"Ramiz ile Jülide", bugün, yarın, 18-19 Nisan'da sanatseverlerin karşısına çıkacak. 

Aşık olduğu aktriste ulaşabilmek için kendi filmini çekmeye başlayan Arif'in, 80 ihtilalinin ardından başlarına gelenlerin anlatıldığı "Yeşilçam", 21-22 Nisan'da seyredilebilecek. Uğur Saatçi'nin kaleminden Barış Erdenk'in sahneye koyduğu komedi türündeki oyunda, Sibel Özer Chullia, Olcay Kavuzlu, Murat Çidamlı, Mesut Turan, Seval Ersu, Maral Üner ve Ayşe Akınsal rol alıyor. 

Opera-Bale

Opera Sahnesi:

Evrensel kültürde dilden dile anlatılan külkedisi "Cinderella"nın hikayesi modern dansla yorumlanarak bugün sahneye taşınacak.

Çapkınlıklarıyla ünlü Don Juan'ın yaşamının sahneye taşındığı "Don Giovanni" operası, 18 ve 22 Nisan'da sahnelenecek. 

Bizet'in dünyaca tanınan operası "Carmen", 20 Nisan'da görülebilecek. 

Leyla Gencer Sahnesi:

Teknolojinin gelişmesiyle sokaktan, toplu oyunlardan koparak yalnızlaşan bugünün çocuklarına, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunları hatırlatmayı hedefleyen "Çocuk Dünyası" müzikali, 18 Nisan'da minik izleyicilerle buluşacak. 

Modern Dans Tiyatrosunun "Yanlışların Suçu", 21 Nisan'da görülebilecek. Kadın mahkumların yaşadıklarını anlatan eser aynı zamanda kadına yönelik şiddetin sona ermesi çağrısında bulunuyor.

CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), bugün ve yarın, şef Rengim Gökmen yönetiminde konser verecek. Orkestaraya kemanıyla Soyoung Yoon'un eşlik edeceği programda Brahms'ın "Keman Konçertosu Re Majör Op. 77" ile "1. Senfoni op.68 do minör"ü icra edecek. 

BSO

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 18 Nisan'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı anısına sekiz Türk bestecinin eserlerinin dünya prömiyerlerini gerçekleştirecek. 

Mezzo soprano, bariton ve anlatıcılarla Truva'dan Birinci Dünya Savaşı'na, asker anı ve mektuplarından Avustralyalıların ziyaretlerine farklı temaların bir bütün içinde ele alındığı projede her eser, "Çanakkale Savaşı'nın her kesimde oluşturduğu tarifsiz acılar ve sonrasında bir barış ve uzlaşma sembolüne dönüşmesi" mesajında birleşiyor.

CerModern

Arda Yalkın'ın "Deep Fried Dreams Two" sergisi HUB Art Space'de tüm hafta görülebilecek.

Japonya'nın geleneksel ve çağdaş yaşayan sanatçılarından derlenen 100 sanat eserinden oluşan "Şafak/Japonya Türkiye ile buluşuyor sergisi", hafta boyunca görülecek. Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi, Japon geleneksel yağlı boya, mürekkep, kaligrafi, baskı, seramik eserlerin yanı sıra batı tarzı resim, fotoğraf ve heykel gibi değişik disiplinlerde sanat eserlerini bir araya getiriyor.

Kaynak: AA

16 Nisan 2015 Perşembe 12:49

Devlet Tiyatroları, Çanakkale, 22 Nisan, Cinderella, Kültür Sanat