Başkentte Meksika Sanatı ile Hat ve Tezhip Sergileri

Meksika sanatını gelenekselden moderne resim, heykel ve fotoğraflardan oluşan "Vision of Mexican Art" sergisi, 4 Eylül'den itibaren Cermodern'de başkentli sanatseverin beğenisine sunulacak Geleneksel Türk sanatının en önemli iki unsuru hat ve tezhibi seramikle buluşturan "Seramik Üzeri Hat ve Tezhib" sergisi Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde 7 Eylül'e kadar görülebilecek

Gelenekselden moderne Meksika sanatı "Vision of Mexican Art" sergisiyle başkentli sanatseverin beğenisine sunulacak.



Meksika Büyükelçiliği ve Maliye ve Kamu Kredi Bakanlığının destekleriyle Meksika sanatının başkentte en geniş kapsamla derlenen sergisi, 20 ve 21. yüzyılın tanınmış Meksikalı sanatçılarının 54 eserinden oluşuyor.



Meksika'nın sosyal ve politik tarihine göndermelerde bulunan resim, heykel ve fotoğraflardan oluşan sergi, Diego Rivera, Rufino Tamayo gibi Türkiye'de de tanınan sanatçıların eserlerine yer veriyor.



Sergi, "Resim ve Heykel Meksika Okulu", "Kırılma", "Sihirli Gerçekçilik", "Yeni Meksikanizm", "PostModernizm" gibi Meksika'da sanat üretiminin en önemli beş hareketini içereriyor. 



Cermodern'deki sergi, 4 Eylül-15 Kasım'da gezilebilecek.



-Sır üstü hat ve tezhip



Geleneksel Türk sanatının en önemli iki unsuru hat ve tezhibi seramikle buluşturan "Seramik Üzeri Hat ve Tezhib" sergisi Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde görülebilecek.



Sanatçı Sibel Temelkıran'ın sır üstü kazıma (sigrafitto) adı verilen yöntemle hazırladığı hat ve tezhip süslemeleri, bugün 18.00'de gerçekleştirilecek açılışın ardından 7 Eylül'e kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. - Ankara

Kaynak: AA
29 Ağustos 2013 Perşembe 10:51
YORUMLAR

Son Dakika