Başörtülü Yarışmacı, İslamofobik Saldırılar Nedeniyle Yarışmadan Çekildi

Filistin'i desteklediği ve başörtülü olduğu için hakkında linç kampanyası başlatılan Mennel Ibtissem isimli genç kız, Fransa'da düzenlenen ses yarışmadan ayrılma kararı aldı.

Fransa'da ses yarışmasına katılan ve jürinin büyük beğenisini kazanan Mennel Ibtissem, Filistin'i desteklediği ve başörtülü olduğu için basında ve sosyal medyada aleyhine sürdürülen kampanyaların ardından yarışmadan çekildi.

LİNÇ EDİLİNCE YARIŞMADAN AYRILDI

Fransız televizyon kanalı TF1'de yayınlanan 'The Voice' adlı yarışmaya katılarak ünlü şarkıcı Leonard Cohen'in 'Hallelujah' isimli şarkısını İngilizce ve Arapça seslendiren Mennel Ibtissem, sosyal medyadan başlatılan linç kampanyası sonrası yarışmadan ayrılma kararı aldı.

DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Kararını Facebook sayfasından duyuran 22 yaşındaki şarkıcı, son günlerde yaşanan gergin ortamdan çok etkilendiğini belirtti. Ibtissem, kendisine "bu zor günlerinde" destek olan herkese teşekkür ederken mücadeleyi sürdüreceği mesajını verdi.

"KARARINA SAYGI DUYUYORUZ"

Yarışmanın yapımını üstlenen ITV Studios France isimli şirket, "Ibtissem'in kararına saygı duyuyoruz" değerlen

IRKÇI SALDIRILARIN HEDEFİ OLDU

dirmesini yaptı. TF1'den yapılan açıklamada ise istifa "sorumluluk duygusuyla alınmış bir karar" ifadeleriyle değerlendirilirken, Ibtissem'e sanat hayatında başarılar dilendi.

Ibtissem, geçtiğimiz cumartesi günü yayınlanan yarışmanın ardından başörtülü olduğu ve daha önce 'Gülümse Filistin' adlı şarkıyı seslendirerek Filistin halkına desteğini ifade ettiği için sosyal medya ve basında çok sayıda eleştiri ve ırkçı saldırının hedefi haline gelmişti.

TELEVİZYON YÖNETİMİNİ PROTESTO ETTİLER

Sosyal medya kullanıcıları, Twitter ve Facebook üzerinden Fransa'da başörtülü bir kadının şarkı yarışmasına katılamayacağını öne sürerek, televizyon yönetimini protesto etmiş, bazı televizyon programlarında da Ibtissem'in şarkının bir bölümünü Arapça sözlerle söylemesine tepki gösterilmişti. Irkçı ve İslamofobik mesajlarla saldırıya uğrayan Ibtissem'in, sosyal medyada, 2016 Nice saldırısı sonrasında devlet ve hükümetin rolünü sorgulayan paylaşımları da eleştiri konusu olmuştu.

10 Şubat 2018 Cumartesi 15:10

Leonard Cohen, The Voice, Filistin, Fransa, Magazin, Son Dakika
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika Haberleri