Batman Hasankeyf'teki Tarihi Minare, Puzzle Taşları Gibi Sökülüyor Hd

Hasankeyf'teki tarihi Minare, puzzle taşları gibi sökülüyorBATMAN'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde Ilısu Baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak eserlerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, 611 yıllık Sultan Süleyman Koç minaresi, puzzle taşları gibi sökülüp, yeni yerleşim...

Hasankeyf'teki tarihi Minare, puzzle taşları gibi sökülüyor
BATMAN'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde Ilısu Baraj yapımı nedeniyle sular altında kalacak eserlerin kurtarılması için yürütülen çalışmalar kapsamında, 611 yıllık Sultan Süleyman Koç minaresi, puzzle taşları gibi sökülüp, yeni yerleşim yerine taşınıyor. Mimar Musut Alma, son 10 günde numaralandırılarak taşımı işleminin başladığını, şimdiye kadar minareden 3.5 metreye kadar olan taşları numaralandırılarak söküldüğünü söyledi.
Ilısu Baraji'nın yapımı sürerken, tarihi Hasankeyf ilçesindeki eserlerin sular altından kurturulması için daha önce Zeynel Bey Türbesi ile Artuklu Hamamı'nın taşınmasının ardından, 611 yıllık Sultan Süleyman Koç minaresinin taşınması için çalışmalar sürüyor. Eyyübi Sultanı Süleyman, tarafından yaptırılan caminin minaresinde taşınma hazırlıkları hızlandırıldı. Minarenin taşınma işlemleri ekipler tarafından puzzle taşları gibi söklüyor. Minarenin taşınması taşların numaranladırılmasıyla yapıldığını anlatan Mimar Musut Alma, son 10 günde numaralandırılarak taşımına başlandığını, şimdiye kadar minareden 3.5 metreye kadar olan taşları numaralandırılarak söküldüğünü söyledi.
'GÜNDE ORTALAMA BİR SIRA TAŞ SÖKÜYORUZ'
611 yıl önce özel bir harçla sağlamlaştırılan taşları güçlükle söktüklerini belirten Mimar Alma, Arkeoparkın özel bir bölümüne numaralandırdığımız taşları gönderiyoruz. Birden başlayarak aşağıya kadar rakamlar verilerek, minarenin taşlarını büyük bir titizlikle söküyoruz. Ancak zorlandığımız zamanlar da oluyor. Tutkaldan bile fazla yapışkan olan bu taşların zarar görmemesi için ince eleyip sık dokuyoruz. Günde ortalama bir sıra taş söküyoruz. İki ay gibi bir sürede tüm minarenin taşları yerinden kaldırılmış olacak dedi.
'AYNI ESTETİKTE OLACAK'
Eyyübi Sultanı Süleyman'ın büyük bir incelik göstererek yaptırdığı minarenin üzerindeki kitabe ve kufi yazılarının zarar görmemesi için yapımcı firma yetkililerini uyardıklarını belirten Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, Eyyübi döneminin en güzel eserlerinden biri de Sultan Süleyman Camii'nin külliyesinin bulunduğu minaresidir. Minarenin yeni yerleşim biriminde aynı estetikte yapılması için çalışmalar yakında başlayacak. Ancak öncelikli olarak numaralandırılan taşların zarar görmemesi gerekiyor. Minarenin sökülen taşları özel bir alanda korunuyor. Zeynel Bey Türbesi kümbeti ile Artuklu Hamamı'nın ardından şimdi de Sultan Süleyman Koç minaresi taşınıyor. Yine minareye yakın olan Eyyübi Kızlar camisi de dört parça halinde taşınacak diye konuştu.

Kaynak: DHA

31 Ağustos 2018 Cuma 11:53

Sultan Süleyman, Hasankeyf, Güncel