Baymak, İlk 6 Ayda %26 Büyüdü

Baymak, 2017 yılının ilk 6 ayında yüzde 26 ile BDR Thermea şirketleri arasında en fazla büyüyen grup şirketi olarak İspanya, İtalya ve İngiltere'ye fark attı.

Baymak'IN YIL SONU BÜYÜME HEDEFİ İSE YÜZDE 30

Isıtma soğutma sektörünün öncüsü Baymak, ilk 6 ayda cirosunu geçen senenin aynı dönemine göre %26 arttırdı. Baymak'ın 2013 yılından bu yana her dönemde sektörün oldukça üzerinde büyüme kaydettiğinin altını çizen Baymak Ceo'su Ender Çolak, şirketin hızlı ve sürdürülebilir büyümesinin arkasında yatan en önemli nedenini her mevsim kullanılabilen geniş bir ürün gamına sahip olunması şeklinde açıkladı. Baymak'ın satışlarının %40'ının kombinin oluşturduğunu dile getiren Çolak, "Gelişen bayi ve servis altyapısı ile Türkiye'nin her yerinde ulaşılabilir konumdayız. Son dönemde güçlenen bayi yapımız ile klimada da sektörün oldukça üzerinde büyümeyle en önemli oyuculardan biri konumuna geldik. Geniş ürün gamı ve güçlü lojistik yapımızla bugün artık 2000'e yakın markalı konut projesinde Baymak markası tercih ediliyor" dedi. Eylül ayı ile birlikte ısıtma sezonun başlayacağına dikkat çeken Ender Çolak, bu sezonda özellikle yoğuşmalı kombi satışlarında rekor büyüme beklediklerini kaydetti.

Enerji Verimliliği Direktifi'nin (ErP) Türkiye'de hayata geçmesine 5 ay kaldığını vurgulayan Çolak, "Yüksek verimli yoğuşmalı kombi ailesiyle yıllar öncesinden bu yeni döneme hazırlanan Baymak, her geçen gün pazardaki konumunu daha da güçlendirecek" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK YATIRIM ÇEKME HEDEFİNDEYİZ

Türkiye'de sektörün üzerinde bir büyüme sağladıklarını dile getiren Ender Çolak, "2013'den bu yana her çeyrek artan rakamlarımız ile BDR Thermea şirketleri arasında İspanya, İtalya ve İngiltere'yi geride bırakarak en hızlı ve karlı büyüyen şirket haline geldik. Grup içerisinde İtalya ve İngiltere'de yapılan üretimin Türkiye'ye kaydırılmasıyla da grubun kombi üretiminin %75'ine ürün sağlayan bir yan sanayi kapasitesine sahip olacağız. Bu durum AR&GE ve yan sanayi kalitesinin en güçlü kanıtı. Bu güçle Türkiye'de daha çok üretim ve yatırım hedefliyoruz. Bunun için AR&GE merkezlerimizin ortak çalışmasıyla Türkiye'de üretilecek ve tüm dünyaya Baymak markasını taşıyacak yeni bir yoğuşmalı kombi üzerinde de çalışıyoruz. Bu ürünle Avrupa başta olmak üzere farklı coğrafyalarda da Baymak olarak yer alacağız" şeklinde konuştu.

İLK YARIDA 1.100 TESİSATÇIYA 628 SAAT EĞİTİM VERDİK

Baymak'ın son dönemdeki hızlı büyümesinde satış sonrası hizmete verdikleri önemin de payının büyük olduğunu
kaydeden Çolak, şöyle devam etti: "Servis konusu bizim olmazsa olmazımız. Bu konuda çok iddialıyız ve olmaya da devam edeceğiz. Yılın ilk 6 ayında 15 kentte 17 servis açtık ve toplamda 290 servise ulaştık. Sektörün en fazla servis yatırımı yapan firmasıyız. Yılın kinci yarısında da bu alanda yatırımlarımız sürecek. Servis eğitimlerinde ise yılın ilk yarısında 1.100 kişiye 628 saat eğitim verdik. Eğitimlerimiz sadece teknik servisle sınırlı kalmadı. Bayi kanalımız da 80 farklı üründe eğitimlerini tamladı. İlk 6 ayda 24 farklı ilde toplam 273 saat eğitim yapıldı. Önümüzdeki dönemde de bu eğitimler yoğun bir şekilde devam edecek."

Çolak, "Bu yılın devamında sektörün yaklaşık %5 büyüme ile yılı kapatacağı öngörülüyor. Bizim beklentimiz ilk 6 ayda yakaladığımız büyüme rakamlarını yılın kalanında da devam ettirerek, yılı ciddi pazar payı artışı ile tamamlamak. Yılsonu ciro artış hedefimizi %20 olarak belirlemiştik ancak yılsonunda ciroda %30'un üzerinde bir büyüme öngörüyoruz" diyerek görüşlerini belirtti.

Kaynak: Bültenler

06 Eylül 2017 Çarşamba 12:00

İtalya, Ender Çolak, Türkiye, Baymak, Ekonomi, Güncel